V DFN Košice prudko stúpol počet detských pacientov s COVID-19

V DFN Košice prudko stúpol počet detských pacientov s COVID-19

Košická Detská fakultná nemocnica (DFN) za ostatný týždeň zaznamenala prudký nárast počtu pacientov s COVID-19. Aktuálne je na dvoch oddeleniach určených pre pacientov s týmto ochorením a na klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny hospitalizovaných spolu 18 detí, stav dvoch z nich si vyžaduje kyslíkovú podporu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Jana Holubčíková.


      Podľa primárky Detského infekčného oddelenia (DIO) DFN Dany Hudáčkovej pandémia vrcholí. „Aktuálne zaznamenávame vysoký počet pacientov, aký sme ešte nemali. Pristúpiť sme museli i k otvoreniu reprofilizovaného oddelenia,“ uviedla.
      Hospitalizované sú deti všetkých vekových kategórií. Väčšinou u nich ide podľa primárky o respiračné príznaky, bolesti na hrudníku a zápaly pľúc. V nemocnici sú aj deti, ktoré majú COVID-19 bez príznakov, ale iné pridružené diagnózy, napríklad neurologické či onkologické ochorenia. „Stavy sú vo všeobecnosti menej závažné v porovnaní s predošlými vlnami,“ doplnila Hudáčková. V skupine predškolákov sú najčastejšie zápaly hrdla a laryngitídy.
      Podľa detskej infektologičky je dôležité nezľaknúť sa pozitívneho výsledku testu a v prípade teploty ju zrážať. Pri nádche je vhodné dbať na nosovú toaletu, podávať nosové kvapky, antihistaminiká a pri kašli lieky na kašeľ. „Prvým kontaktom pre dieťa s ťažkosťami zostáva obvodný pediater,“ konštatovala primárka.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.): DFN

Odporúčame

TOP články