Tučniakov v ZOO pribúda

Tučniakov v ZOO pribúda

ZOO Košice chová tučniaky od roku 2008. Za ten čas sa jej podarilo odchovať viac ako 40 mláďat. Takmer polovica sa stala základom chovu tučniakov v iných zoologických záhradách. V polovici augusta pribudlo do chovu ďalšie krásne mláďa. Dnes si už trojmesačná krásna samička užíva plávanie vo vnútornom bazéne a teší sa dobrému stavu.

Tučniakom jednopásym (Spheniscus humboldti) samici Bodke a samcovi Knedlíkovi sa vyliahlo mláďa v jednej z vonkajších mobilných búdok. Tie ZOO tučniakom inštalovala v provizórnom zmenšenom výbehu, vzhľadom k plánovanej rekonštrukcii oplotenia.
Samotná inkubácia, čistenie búdky a starostlivosť o vajíčko bola pomerne zložitá. Po vyliahnutí mláďaťa začal samec Knedlík prirodzene pŕchnuť (výmena peria). To znamenalo, že samici Bodke s odchovom maličkého mláďaťa nepomáhal a mláďa nekŕmil. Pŕchnutie je prirodzený každoročný jav, keď tučniaky vymieňajú staré perie za nové. Počas tohto približne trojtýždňového obdobia tučniaky neprijímajú potravu. Nemôžu ísť do vody pretože stratili termoizolačné vlastnosti, a tak nelovia. Energiu čerpajú zo zásob, ktoré si nahromadili pred týmto náročným fyziologickým procesom. Kŕmenie mláďaťa tak ostalo na samotnej samici. Výrazne jej pomáhali aj chovateľky ZOO.

V úplných začiatkoch na krátky čas mláďa odoberali do inkubátora, kde ho nechávali zohriať a následne vracali k matke, aby ho mohla kŕmiť. Samotnú samicu niekoľkokrát denne kŕmili, aby zvládla starostlivosť o mláďa ale aj seba samotnú. Postupom času, keď už bolo mláďa väčšie začala pŕchnuť aj Bodka. Vtedy už chovateľky kŕmili mláďa aj za ňu. Mláďa však stále ostávalo s rodičmi v búdke. So zhoršujúcim sa počasím tučniaky presunuli do vnútorného chovného zariadenia, kde odchov pokračoval. Dnes si už trojmesačná krásna samička užíva plávanie vo vnútornom bazéne a teší sa dobrému stavu.

V súčasnosti chová ZOO Košice 19 tučniakov a je jediná na Slovensku, ktorá chová tieto nelietavé vtáky pochádzajúce z Južnej Ameriky. Pozoruhodné sú svojím spôsobom plávania. Pod vodou mávajú krídlami, čo pripomína lietanie. Patria k zraniteľným druhom, vo svete sú zaradené do 3. stupňa ohrozenia. Ich počet neustále klesá najmä kvôli rybolovu a klimatickým zmenám, ale tiež kvôli masívnej ťažbe guana – trusu, ktoré sa používa ako hnojivo. Medzi návštevníkmi sa tešia mimoriadnej obľube.

Cecília Šimková, ZOO Košice

Foto: Patrik Pastorek, Lenka Kovaľová

Odporúčame

TOP články