V knižnici zbierajú pozitívne zážitky

V knižnici zbierajú pozitívne zážitky

Tešiť sa z každodenných maličkostí je niekedy naozaj ťažké. Niekedy stačí ak je horšie počasie, nestihnete autobus a v práci sa vám niečo nepodarí. Knižnica pre mládež mesta Košice chce poukázať na to, že tešiť sa dá aj z bežných vecí a dáva tip, ako sa to znovu naučiť. Vo svojich pobočkách pripravili nádobky na pozitívne zážitky.

Nádobky majú byť plné pozitívnej energie a pekných zážitkov, ktoré môže napísať a odovzdať na lístočku každý bez rozdielu veku pri každej návšteve knižnice. Pre zjednodušenie knižnica lístočky určené na odkazy predtlačila. Je na nich miesto vyhradené pre uvedenie mena a veku, aby sa neskôr vedelo, o koho a o akú vekovú kategóriu sa jednalo. Informácie, samozrejme, nie sú povinné, chcú ich len preto, aby bolo jasné, či šlo o dieťa alebo dospelého a podľa toho sa na tento odkaz aj pozerali, pretože detské a dospelácke radosti môžu byť iné. Knižnica už teraz plánuje, že sa s vyzbieranými pozitívnymi odkazmi chce neskôr podeliť ich príležitostným čítaním a tiež výstavkou.

Aký to má zmysel?

„Predstavte si, že si každý deň doma na papierik napíšete niečo pozitívne a schováte si to do nádobky. Čosi, čo sa vám prihodilo, čo vás dobre naladilo. Môžu to byť úplné samozrejmosti bežného života ako napríklad, že prestalo pršať, obloha bola modrá, stretli sme niekoho z detstva…Jednoducho sa rozhliadnite a začnite si tieto malé radosti uvedomovať. Verte, že nakoniec sa na každom jednom dni dá nájsť aspoň jedna pekná vec a možno si ich takto začneme vážiť,“ odporúča Kamila Prextová, riaditeľka knižnice, ktorá dodáva, že k lístočkom sa určite treba vrátiť v dňoch, kedy sa nám niečo nepodarí, alebo nás zasiahne smútok. „Vtedy je ten správny čas, otvoriť nádobku a pustiť sa do čítania našich malých radostí, aby sme si ich pripomenuli a uistili sa, že nie všetky dni sú, či budú sivé.“

Celoknižničná výzva štartuje 24. januára 2022. Doma si ju však môžete spustiť kedykoľvek.

(CŠ)

Foto: KMMK

Odporúčame

TOP články