Spievajúca Fontána okrem toho, že svieti a hrá, má aj najmodernejšiu technológiu. Novozrekonštruovaná Spievajúca fontána na Hlavnej je prvou autonómnou fontánou v metropole východu. Nielenže má omnoho viac dýz, svetiel, či funkcií, ale čo je podstatné, všetko to riadi najmodernejšia technológia.
Technologickú časť fontány a prvky jej ovládania mala počas rekonštrukcie na starosti trojica osvedčených mladíkov, ktorí si svoje schopnosti úspešne otestovali už na Plávajúcej fontáne v Mestskom parku.

Zmena a úplná modernizácia technológie fontány boli primárnymi cieľmi jej rekonštrukcie. Nová technológia priniesla nové možnosti efektov a najväčším unikátom je projekcia na vodu priamo z divadla – obraz aj zvuk v reálnom čase, a to je na Slovensku unikát. To bol aj pôvodný plán Rudolfa Schustera, avšak vtedy na to ešte neboli technológie. Na vývoji technológie pre fontánu spolupracoval projektový manažér zo Správy mestskej zelene Erik Kuzma so svojimi dvoma kolegami, s ktorými už podobný vývoj realizovali aj v minulosti.

Fontána má oveľa širšiu farebnú škálu (pôvodne mali reflektory len štyri farby). Inovatívna je samotná údržba fontány, ktorá je plne vykonávaná na diaľku. Dá sa vypustiť či napustiť jedným kliknutím, systém si sám monitoruje a riadi stav a kvalitu vody, či dopĺňanie potrebnej chémie do vody. Riadiaci softvér aktívne posiela upozornenia správcom fontány. Tá je tiež napojená na vlastnú meteorologickú stanicu, ktorá priebežne vyhodnocuje teplotu, vietor či množstvo zrážok.
Traja mladíci už v Košiciach technologicky ošetrili aj ďalšie tri fontány na sídlisku Terasa. Tieto fontány sú napojené na spoločnú meteostanicu umiestnenú na Magistráte mesta Košice.
V Spievajúcej fontáne je v súčasnosti viac než 40 čerpadiel a 750 dýz s rôznymi priemermi. Stredová dýza dokáže vychrliť vodu do výšky 24 metrov, čo je viac, než koľko dosahuje erupcia herlianskeho gejzíru.