Program Dňa mesta Košice odštartujú majstrovské oslavy košických hokejistov

Program Dňa mesta Košice odštartujú majstrovské oslavy košických hokejistov

Nasledujúce dni budú patriť oslavám Dňa mesta Košice. Viažu sa na významnú historickú udalosť z roku 1369, keď uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký udelil Košiciam ako prvému mestu v Európe erbovú listinu.

Od roku 1995 sa na pripomenutie tohto dôležitého medzníka konajú oslavy Dňa mesta, ktoré sa vďaka obrovskému záujmu verejnosti rozšírili z pôvodného jedného na tohtoročných 10 dní.

Oslavy mesto už tradične organizuje vo vlastnej réžii. Celkový rozpočet predstavuje niečo vyše 50 000 eur, čo je v porovnaní s vlaňajškom asi o 20 percent nižšia suma. V rámci programu 29. ročníka osláv sa od piatka 28. apríla až do nedele 7. mája predstaví vyše 300 účinkujúcich. Mesto bude počas trvania osláv vyzdobené vlajkami.

Piatok bude patriť hokejistom a oslave majstrovského titulu

„Chceme pozvať všetkých Košičanov, aby sa prišli pozrieť do ulíc, kde na nich čaká mnoho atraktívnych podujatí. Hlavný program tohtoročných osláv síce začneme netradične, no o to s väčším potešením. Aj ja ako dlhoročný fanúšik HC Košice sa teším na tisícky fanúšikov, ktorí v piatok od 17.00 hod. prídu k Dolnej Bráne na Hlavnú ulicu osláviť majstrovský titul našich zlatých hokejistov. Verím, že sa nielen oči obyvateľov aj návštevníkov mesta potešia aj zo 600 000 tulipánov, narcisov a ďalších cibuliek, ktoré vďaka šikovných zamestnancom Správy mestskej zelene kvitnú po celom meste,“ skonštatoval primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Dokopy je pripravených 24 podujatí, nebudú medzi nimi chýbať ani Košické Benátky, Otváranie brány ZOO, Košice (DJ ́s) On Air, Primátorská kvapka krvi, Košická svetelná párty, otvorenie Detskej železnice, prehliadka veteránov Cassovia retro, Tanec v meste, Stavanie májov, Košická svetelná party, či vystúpenie talentovaných detí v rámci Talentária 2023.

Oslavy Dňa mesta vyvrcholia odovzdávaním ocenení

Na rozdiel od minulosti bude mať počas tentoraz z finančných dôvodov prestávku kvarteto tradičných podujatí ako bola veselica na Alpínke, Rytierske slávnosti, koncert vo Fontáne alebo obľúbená gurmánska šou. Podľa košickej viceprimátorky Lucie Gurbáľovej (KDH) bol tohtoročný program bol zostavený tak, aby si v ňom prišli na svoje nielen všetky vekové kategórie, ale aj komunity, ktoré tu pôsobia.

„Tento rok sme sa snažili dať čo najväčší priestor vystúpeniam osobností a umelcov z Košíc ako aj talentovaným deťom z umeleckých škôl. Viac ako polovica programov bude mať interaktívny charakter, kde sa bude môcť do nich zapojiť j prítomní diváci. Niektoré podujatia sme pripravovali aj v spolupráci s občianskymi združeniami. Keďže Deň mesta Košice 7. mája pripadol na nedeľu, som veľmi rada, že po dohode s arcibiskupom Boberom sa môže v Dóme svätej Alžbety o 10.30 hod. uskutočniť slávnostná svätá omša s prosbami a modlitbami za mesto Košice, ktorú bude celebrovať farár a dekan farnosti Dómu sv. Alžbety Allan Tomáš.“

Na 1. mája je naplánované otvorenie podzemného archeologického komplexu Dolná brána. Darčekom pre všetkých návštevníkov by mal byť 7. mája bezplatný vstup do jeho zmodernizovaných expozícií.

Program osláv vyvrcholí v nedeľu 7. mája a bude tradične spojený so slávnostným odovzdávaním verejných ocenení Ceny mesta, Ceny primátora mesta a Plakety primátora mesta. Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční od 13.30 hod. v Historickej radnici na Hlavnej ulici. Záver bude od 19-tej hodiny patriť hudobnému a tanečnému galaprogramu, na ktorom vystúpia sólisti Opery Štátneho divadla Košice, sláčikový orchester Musica Iuvenalis, tanečná škola Outbreak, tanečná skupina Whos‘ that kidz Košice a ďalší hostia.

Kompletný program je možné nájsť na tomto linku: https://static.kosice.sk/files/manual/noviny/den_mesta2023_bulletin/index.html

Zdroj: DT

Foto: HC Košice

Odporúčame

TOP články