Pri ZŠ Starozagorská pribudne atletický ovál aj ihrisko pre malý futbal

Pri ZŠ Starozagorská pribudne atletický ovál aj ihrisko pre malý futbal

V areáli základnej školy (ZŠ) Starozagorská 8 na košickom sídlisku KVP sa dnes začalo s modernizáciou atletického oválu a výstavbou nového ihriska pre malý futbal s umelou trávou, ktoré pribudne v strede tohto oválu. Pôjde o najmodernejší atletický ovál na sídlisku, ktorý sa tak stane aj spádovým športoviskom pre viacero škôl a žiakov z okolia.

Budúce ihrisko pre malý futbal s kompletným vybavením a zázemím bude mať certifikované rozmery 32,6 x 52 metrov. Okrem tréningov sa tam budú môcť konať aj súťažné zápasy. Športoviská budú predpoludním slúžiť na vyučovanie telesnej výchovy, popoludní budú prístupné pre širokú verejnosť a košické športové kluby.

Nový šat dostane bežecký ovál so štyrmi 200-metrovými dráhami vrátane cieľovej rovinky na krátke trate s dĺžkou 60 metrov. Chýbať nebude ani doskočisko s pieskom pre skok do diaľky. Celý areál dostane aj nové osvetlenie.

Stavebnú časť bude mať na starosti spoločnosť Maro zo Sučian, ktorá uspela spomedzi deviatich uchádzačov vo verejnom obstarávaní s najlacnejšou ponukou vo výške 360 936 eur s DPH. Tá je zhruba o 30 percent nižšia ako predpokladaná hodnota zákazky. Ďalších 60 000 eur stálo vybudovanie špeciálnej cesty, aby sa do areálu školy mohli dostať stavebné mechanizmy. Výstavba je podľa zmluvy naplánovaná na 8 mesiacov, malí aj veľkí športovci by tam mohli začať hrať a trénovať koncom nasledujúcej zimy.

Riaditeľ školy: Výsledok prekonal všetky moje očakávania

Riaditeľ ZŠ Starozagorská Alexander Suchán má veľkú radosť z toho, že namiesto súčasného zanedbaného športového areálu, ktorý sa len veľmi sporadicky využíval, im pribudne moderné športovisko.

„Vek areálu a prítomnosť vandalov spôsobili, že športovať v ňom bolo skoro ako za trest. Spomínam si na telefonáty obyvateliek z blízkych bytoviek, v ktorých sa pýtali, kedy pokosíme trávu, aby si mohli prísť zabehať. Dlhé roky som sa to bez výsledku snažil riešiť s kompetentnými. Až pri súčasnom primátorovi a starostovi našej mestskej časti som zaevidoval snahu s touto vecou nejako pohnúť. Spojenie síl zanietencov z mesta a Sídliska KVP prinieslo výsledok, ktorý prekonal nielen všetky moje očakávania. Od nového športového areálu si sľubujeme zvýšenie záujmu o pohybové aktivity nielen našich žiakov a ďalších mladých atlétov i futbalistov. Dôležitá je tiež skutočnosť, že poskytne zázemie i pre obyvateľov z blízkej lokality a rekreačných športovcov. Tým sa môže stať centrom spoločenstva ľudí, ktorých spája šport.“

Podľa primátora sa v súčasnosti stavia alebo pripravuje výstavba 14 športovísk

Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka (nezávislý) vznikla myšlienka spojenia projektu modernizácie atletického oválu a výstavby ihriska na stretnutí so šéfom Slovenského zväzu malého futbalu Petrom Králikom ešte v roku 2019, keď sa rozhodlo o pridelení majstrovstiev Európy v malom futbale do Košíc. Tie sa od uplynulej soboty hrajú aj s účasťou našich reprezentantov v Steel aréne.

V súčasnosti je v meste 14 športovísk, ktoré sú buď rozostavané alebo v blízkom čase získajú stavebné povolenie. Rekonštrukcia na ZŠ Starozagorská je jedným z nich. Mesto Košice aj týmto projektom pokračuje v obnove a rozširovaní športovej infraštruktúry pri základných školách.

Primátor zdôraznil, že rozvoj mládežníckeho športu patrí medzi priority vedenia mesta. Cieľom je, aby dostupné a moderné ihriská boli čo najbližšie k žiakom, čo by ich motivovalo k pohybovým aktivitám.

„S pánom Králikom, ale aj s ďalšími ľuďmi sme sa zamýšľali nad tým, že čo by to bolo za majstrovstvá Európy, keby v nich v Košiciach aj niečo nezostalo. V meste máme úspešné tímy a v reprezentácii hrá viacero Košičanov. Mesto potrebuje aj certifikované ihrisko pre malý futbal. Vzájomnou spoluprácou sa nám podarilo pripraviť projekt a nájsť zdroje na modernizáciu tohto areálu. Chceme podporiť nielen malý futbal alebo atletiku, ale celkovo školský šport a kluby. Budú to veľmi dobre investované finančné prostriedky. Verím, že mladé talenty, ktoré tu budú môcť trénovať sa možno niekedy objavia aj v reprezentačnom drese,“ skonštatoval. 

Prezident Králik: Zanedbané ihriská máme po celom Slovensku, tu sa s nimi niečo robí

Potešenie z výstavby nového športoviska prejavil aj zástupca starostu MČ KVP Roman Matoušek. Ten verí, že aj napriek rôznym peripetiám, ktoré oddialili začiatok výstavby, bude čo najskôr hotové, aby ho mohli využívať najmä obyvatelia ich mestskej časti. Stavebný ruch v areáli ZŠ Starozagorská ocenil aj prezident Slovenského zväzu malého futbalu Peter Králik.

„Takéto katastrofálne ihriská ako tu sú po celom Slovensku a nikto s nimi nič nerobí. Keď sa zrekonštruujú, budú ich môcť využívať nielen školáci, ale aj verejnosť. Ďakujem vedeniu mesta, že sa do toho pustili,“ dodal. 

     (JP)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články