Prezidentka od pondelka úraduje z Košíc

V Košiciach poklepali základný kameň cesty R2 na obchvate mesta

Prezidentka Zuzana Čaputová od pondelka (25. 4.) do piatka (29. 4.) úraduje z Košíc. V pondelok sa strela s predstaviteľmi samosprávy, diskutovala s matkami samoživiteľkami, navštívila aj Knižnicu pre mládež mesta Košice i predstavenie Milada Štátneho divadla v Košiciach.

Prezidentka Zuzana Čaputová rokovala v Kulturparku s delegáciou mesta Košice pod vedením primátora a Košického samosprávneho kraja na čele so županom Rastislavom Trnkom. S predstaviteľmi mesta si vymieňali názory na novelu stavebného zákona, ktorá by sa už v utorok mala prejednávať v NR SR. Veľkým otáznikom je napríklad to, či sa novelou podarí skrátiť lehoty pre samotné vydanie stavebného povolenia. Diskutovali aj o strategických investíciách v meste zameraných na zlepšenie kvality životného prostredia.

Ako skonštatoval primátor, v otázke kvality ovzdušia patrí naše mesto medzi najhoršie na Slovensku. V rámci Európy patríme v tomto ohľade k tretine najzamorenejších miest.

„Pani prezidentke sme predostreli náš spoločný zámer ako môžeme túto nelichotivú situáciu vyriešiť. Hlavným cieľom je zníženie emisií CO2 až o 5 miliónov ton vďaka dekarbonizačným projektom spoločnosti U.S. Steel a vykurovaniu košických domácností geotermálnou energiou z Ďurkova, čím znížime množstvo spáleného uhlia v TEKO. Sme veľmi radi, že nám prezidentka vyslovila plnú podporu a zo svojej pozície nám prisľúbila, že urobí maximum preto, aby sa to čo najskôr zrealizovalo,“ povedal primátor.

     
      V stredu (27. 4.) pricestuje do Košíc na pozvanie prezidentky nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. „Po spoločnom rokovaní v Starej radnici sa hlavy štátov prejdú centrom mesta a popoludní budú v košickej Tabačke diskutovať s predstaviteľmi mimovládnych organizácií o úlohe občianskej spoločnosti v aktuálnej humanitárnej situácii,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.
      Neskôr sa spolu presunú na leteckú základňu Sliač, kde už niekoľko týždňov pôsobia aj nemeckí vojaci v rámci posilnenia obrany východného krídla NATO.

Čaputová má počas týždňa naplánované i stretnutia s občanmi a navštívi aj U. S. Steel Košice a mesto Prešov.

Zdroj: TASR, JP

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články