Šéfovia parlamentných eurovýborov V4 sa na rokovaní o Ukrajine väčšinou zhodli

Šéfovia parlamentných eurovýborov V4 sa na rokovaní o Ukrajine väčšinou zhodli

    Situácia na Ukrajine bola jednou z tém pondelkového stretnutia predsedov parlamentných eurovýborov Vyšehradskej štvorky (V4) v Košiciach. Ako uviedla predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (SaS), zhodu našli vo viacerých oblastiach. Považuje to za  kľúčové posolstvo pre európskych, ale aj ukrajinských partnerov.


      Na rokovaní, ktoré Marcinková viedla, sa za V4 zúčastnili predsedovia výborov pre európske záležitosti – z Českej republiky Ondřej Benešík, z Maďarska Richárd Hörcsik a za Poľsko Anita Czerwinska. Všetky zastúpené krajiny vrátane Slovenska sa podľa Marcinkovej zhodli na tom, že Rusko na území Ukrajiny pácha ohavné vojenské zločiny, trestné činy proti ľudskosti, ktoré sú v rozpore  s medzinárodným právom verejným aj Chartou OSN. „Tak, ako pri všetkých zločinoch, aj pri týchto musí byť zločinec potrestaný, tým je Rusko,“ dodala s tým, že je dôležité, aby sa dôkladne vyšetrili.
      Všetci zúčastnení podľa nej zastávajú názor, že je potrebné dôsledne vymáhať už uvalené sankcie voči Rusku zo strany Európskej únie (EÚ). Zhodli sa i na potrebe pomáhať Ukrajine materiálne i finančne. Vynímajúc Maďarsko sa zhodujú aj na potrebe vojenskej pomoci na obranu Ukrajiny či uvalení prísnejších sankcií.

      Na stretnutí sa okrem iných zúčastnila aj predsedníčka parlamentného výboru pre európsku integráciu Ukrajiny Ivanna Klympušová-Cyncadzeová. Podľa Marcinkovej zdôraznila, že humanitárna pomoc klesá v objeme. „Je veľmi dôležité, aby naša solidarita, súdržnosť a pomoc Ukrajine nebledla,“ reagovala.
      Jednou z tém rokovania bola aj potreba zefektívniť boj s dezinformáciami.
      Šéfovia parlamentných eurovýborov volajú tiež po čo najskoršom rokovaní o členstve Ukrajiny v EÚ. „Mnohí partneri správne podotkli, že práve prístupové rokovania by mohli byť skvelou príležitosťou na obnovu Ukrajiny a jej budovanie po tomto vojenskom konflikte, ktorý všetci veríme, že sa čoskoro skončí a prinesie mier do Európy,“ povedala Marcinková.

      Pripomenula, že vyhlásenia pondelkového stretnutia majú smerovať k zástupcom zúčastnených na európskej úrovni, ako aj zástupcom vo vláde, ktorí by ich z pohľadu exekutívy mali uplatňovať ďalej
      Predsedovia parlamentných eurovýborov V4 sa v Košiciach venujú aj téme energetickej bezpečnosti.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články