Premiér Eduard Heger navštívil Košice. S primátorom riešili nápor utečencov

Premiér Eduard Heger navštívil Košice. S primátorom riešili nápor utečencov

Košice v sobotu navštívil predseda vlády SR Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec. Cieľom návštevy premiéra na východe Slovenska bolo nastaviť efektívnejšiu spoluprácu štátu a samosprávy v Košiciach pri zabezpečení humanitárnej pomoci.

Premiér si na mieste vypočul aj kritiku od samotných dobrovoľníkov. Z Kúpaliska Červená hviezda sa premiér Heger v spoločnosti primátora Polačeka zároveň presunuli do Kunsthalle. Je to jedna z lokalít, kde by mal vzniknúť ďalší priestor pre utečencov v Košiciach. Po návšteve Košíc sa delegácia úradu vlády s košickým primátorom presunula do Sobraniec.

Tam premiér Eduard Heger uviedol, že pri poskytovaní humanitárnej pomoci na slovenskej hranici s Ukrajinou je potrebné zlepšiť najmä koordináciu a komunikáciu v celom procese. Zdôraznil tiež, že v ďalšej fáze bude potrebné vytvoriť dostatočné kapacity pre Ukrajincov, ktorí prejavia záujem zotrvať na Slovensku. Kompetentní očakávajú, že počty utečencov budú v najbližšom období rásť, teda narastie aj počet tých, ktorí budú chcieť v SR ostať dlhšie. „Aktuálne vybavia na hraniciach 10.000 až 13.000 ľudí denne, musíme sa pripraviť na to, že ich bude aj 20.000 a teraz nevieme povedať, koľkí z nich sa rozhodnú u nás ostať a koľkí nie,“ skonštatoval. V tomto smere má prísľub od európskych lídrov, že aj ďalšie štáty poskytnú svoje kapacity na umiestnenie azylantov. Pripomenul tiež, že počas predošlej utečeneckej krízy prišlo do Európy dva milióny utečencov za dva roky, teraz je to v priebehu viac ako dvoch týždňov.


      Rovnako tiež podľa premiéra treba zabezpečiť podmienky pre plynulý tranzit ľudí, smerujúcich cez Slovensko do iných európskych krajín. „Hovorili sme v tomto smere o vytvorení akýchsi koridorov, aby bol ich presun koordinovanejší a rýchlejší, a aby tieto procesy čo najmenej ovplyvňovali život obyčajných ľudí,“ doplnil premiér.
      Heger tiež upozornil na chýbajúcu psychologickú pomoc a absenciu krízového manažmentu v situácii, s ktorou nikto nerátal. „Dobrovoľníci v Košiciach ma upozornili na to, že keď sa utečenci najedia a vyspia, doľahne na nich ťažoba toho, čo sa deje v ich krajine. Potrebujeme preto posilniť tú psychologickú pomoc,“ skonštatoval premiér a zároveň poďakoval všetkým dotknutým zložkám.

Zdroj: TASR, CŠ

Foto: Miro Vacula
      

Odporúčame

TOP články