Mesto zmodernizuje ďalší poltucet zastávok MHD

Mesto zmodernizuje ďalší poltucet zastávok MHD

Košičania budú môcť už v tomto roku využívať šesticu zmodernizovaných autobusových zastávok MHD v dôležitých dopravných uzloch, cez ktoré každý deň prejde veľké množstvo cestujúcich. Stavebné práce bude mať od začiatku letných prázdnin na starosti košická spoločnosť Eurovia Sk. Tá uspela so svojou ponukou vo výške 510 904 eur vo verejnom obstarávaní projektu „Modernizácia zastávok verejnej dopravy a informačných systémov“.

Mesto na túto obnovu využije eurofondy z Integrovaného regionálneho operačného programu. Spolufinancovanie zo zdrojov EÚ dosiahne takmer 85 percent plánovanej sumy, zo štátneho rozpočtu to bude 10 percent a zvyšok budú predstavovať vlastné finančné zdroje mesta.

Úpravy zastávok prinesú podľa primátora lepší komfort cestovania  

„Sme radi, že postupnými krokmi dokážeme Košičanom ponúknuť lepší komfort cestovania v mestskej hromadnej doprave. Našim cieľom je aby sa zvýšila jej konkurencieschopnosť voči osobnej doprave, a to sa dá dosiahnuť jedine zvýšením kvality služieb pre cestujúcich. Dôkazom toho budú aj nové, lepšie a modernejšie zastávky MHD, ktoré už onedlho pribudnú vo viacerých mestských častiach,“ uviedol po podpise zmluvy so zhotoviteľom primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý). 

Súčasťou rekonštrukcie bude osadenie označníkov a elektronických informačných tabúľ s aktuálnymi (on-line) odchodmi spojov vrátane ich meškaní. Zároveň sa budú realizovať stavebné úpravy nástupných plôch zastávok ako aj pruhov s bezbariérovým prístupom. Nástupné plochy na zastávkach budú doplnené o mobiliár pozostávajúci z odpadkových košov a parkových lavičiek.

Doposiaľ sa zmodernizovalo 35 zastávok

Celkovou modernizáciou prejdú zastávky na Považskej ulici pri VÚSCH-u v smere na Hlavnú poštu, pri Okresnom úrade obojsmerne ako aj pri OC Galéria v smere na Krajský súd. Zastávky na Staničnom námestí a na Belehradskej v smere do centra budú doplnené o informačné tabule. Súčasťou modernizácie je na vybraných zastávkach aj výstavba bezbariérových priechodov pre chodcov s prvkami pre nevidiacich, ako aj ich osvetlenie pre zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky.

V rámci projektu „Modernizácie zastávok verejnej dopravy a informačných systémov“ už mesto Košice zrekonštruovalo v rokoch 2018 a 2019 celkovo 29 autobusových zastávok, na ktorých pribudlo 26 nových informačných LED tabúľ.

(JP)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články