SMsZ dokončuje prvé kosenie, myslí i na podporu biodiverzity

SMsZ dokončuje prvé kosenie, myslí i na podporu biodiverzity

Kosenie je v plnom prúde vo všetkých mestských častiach, ktoré má na starosti Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach. Počas posledných dvoch týždňov je v teréne s kosačkami od pondelka do soboty vyše 100 pracovníkov a ďalšia stovka pracuje s plachtami, fukármi, hrabľami a metlami, ktorých dopĺňajú aj zamestnanci zmluvných dodávateľov.

Každý deň vyvezie SMsZ 15 ton vyvezenej trávy do kompostárne v Bernátovciach. Motorové kosačky so zberom sú v lokalitách postupne nasledované ručnými strunovými kosačkami, ktoré dokášajú pre samochodné kosačky neprístupné miesta.

SMsZ sa tak blíži ku koncu prvej kosby a už sa pripravuje na druhú, lebo počasie posledných dní prialo rastu trávy. Aj tento rok pokračuje v aplikácii opatrení na podporu biodiverzity. Nepokosené kruhy trávy pod stromami sú zámerom a pomáhajú chrániť samotné stromy, vyššia tráva poskytuje tiež úkryt hmyzu aj aktuálne z hniezd vylietavajúcim mláďatám vtákov. Tento trend je vo svete dlhodobo prítomný a nejde o nedbanlivosť koscov či šetrenie práce.

Rovnako sa SMsZ pripravuje aj na teplejšie a suchšie dni a kosí vyššie, aby znížili prehrievanie trávnatých plôch a pomohli tráve dlhšie si zachovať vzácnu vlahu. Toto opatrenie znižuje tiež teploty v okolí takto spravovaných trávnikov, zlepšuje vlhkostné pomery a je priaznivejšie pre faunu aj flóru a podporuje zachovanie a rozvoj biodiverzity.

Zdroj: SMsZ KE

Foto: SMsZ KE

Odporúčame

TOP články