V meste sa začali súvislé opravy piatich ulíc za vyše 4,5 milióna eur

Košice chcú tento rok investovať 10 miliónov eur do opráv svojich ciest a chodníkov

Tento týždeň sa začalo so súvislými opravami viacerých ciest a priľahlých chodníkov v našom meste v rámci prác na I. etape „Opravy asfaltových povrchov a práce na komunikáciách vo vlastníctve mesta Košice.“ Tie za cenu 4,56 milióna eur s DPH realizuje spoločnosť Eurovia Sk, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní. Jej zamestnanci začali s opravami na Jaltskej a Lomonosovovej ulici, od budúceho týždňa nastúpia aj na Čermeľskú cestu a Pražskú ulicu. Dokopy sa zrekonštruujú  úseky v dĺžke 5,5 km. 

„Čermeľská cesta je už aj viac ako desať rokov skôr necertifikovanou testovacou dráhou na tlmiče a reklamou na film 50 odtieňov sivej než kvalitnou cestou. Som rád, že magistrát ju zaradil do balíka ciest, ktoré prejdú súvislou rekonštrukciou. Skvalitní to cestovanie nielen obyvateľom našej mestskej časti, ale aj všetkým Košičanom, ktorí cestujú do obľúbených rekreačných lokalít v meste a jeho okolí,“ uviedol starosta mestskej časti Sever František Ténai.

Motoristi sa musia pripraviť aj na dopravné obmedzenia

Začiatkom júna sa začne aj súvislá oprava 3,6 km dlhého úseku na Triede KVP. Eurovia Sk by chcela všetky tieto komunikácie zrekonštruovať do šiestich týždňov od začiatku prác. Dovtedy sa musia motoristi a chodci pripraviť na miestach stavebných prác na viaceré dopravné obmedzenia v podobe zníženej rýchlosti a zúženej vozovky. Na Jaltskej, Pražskej a Lomonosovovej ulici táto rekonštrukcia obmedzí aj možnosti parkovania. Počas stavebných prác nie je na spomínaných uliciach vylúčené ani krátkodobé zdržanie.  

„Plníme sľuby, ktoré sme dali Košičanom a postupne zlepšujeme dlhodobo zanedbávané cesty a chodníky v našom meste. Vďaka možnosti dodávateľských úverov dokážeme naraz súvisle opraviť podstatne viac komunikácií než klasickým spôsobom. Okrem časovej nám to prinesie aj finančnú úsporu a rýchlejšie opravy ciest, ktoré už často boli v nevyhovujúcom stave. Tento rok preinvestujeme 10 miliónov do ich súvislých opráv, rôznych rekonštrukcií a vylepšení. Celkovo plánujeme zmodernizovať komunikácie na 50 uliciach v našom meste a zvýšiť tak ich kvalitu a bezpečnosť cestnej premávky,“ skonštatoval košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Tieto stavebné úpravy bude mesto Košice financovať z dodávateľského úveru. So splácaním sa začne v januári 2023 a posledná splátka je naplánovaná na záver roka 2032. Po skončení 1. etapy sa pripravuje vypísanie verejného obstarávania na ďalšie pokračovanie tohto projektu. V pláne sú súvislé opravy ciest a chodníkov na Hronskej, Krosnianskej, Turgenevovej, Magnezitárskej v odhadovanej hodnote 2,5 milióna eur.

Neopravený výtlk hláste

Mesto zároveň vo svojich uliciach pokračuje s odstraňovaním výtlkov. Od začiatku mája až doposiaľ zmizla niečo vyše štvrtina výtlkov. Cestári sa postupne presúvajú z najdôležitejších dopravných tepien, po ktorých premáva aj MHD, na vnútrosídliskové komunikácie. Ak chcú občania upozorniť na zatiaľ neopravený výtlk, môžu tak s bližším popisom jeho polohy urobiť aj e-mailom na adrese vytlky@kosice.sk 

(JP)

Foto (ilustr.): Miro Vacula

Odporúčame

TOP články