Marcové zastupiteľstvo „v skratke“

MsZ odobrilo návrhy na cenu mesta

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach sa počas svojho marcového rokovania zaoberali vyše 60 bodmi. Prinášame stručný prehľad toho najdôležitejšieho o čom rozhodovali.

POMÁHAME UKRAJINE

Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine mesto Košice spolu s mestskými časťami a desiatkami dobrovoľníkov poskytujú utečencom obrovskú finančnú, humanitárnu a materiálnu pomoc. Poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva ešte začiatkom marca schválili na pomoc ťažko skúšanej Ukrajine 200 000 eur. Mesto zabezpečilo už tisíce prenocovaní v rámci dočasného ubytovania v kontajneroch pri Centre pomoci na Staničnom námestí, v telocvičniach základných škôl a v mestských organizáciách.
V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice je aj jazyková škola na Užhorodskej ulici, ktorá od 1. 4. 2022 ponúka trojmesačný kurz slovenského jazyka pre študentov a dospelých. Informácie sú zverejnené na stránke školy: http://www.sjske.sk. Všetky aktuality o pomoci ukrajinským utečencom je možné nájsť aj na stránke V skratke v sekcii „Minúta po minúte“: https://www.vskratke.sk/kosice-pomahaju-ukrajine/

SPOLUPRÁCA S PETROHRADOM I VITEBSKOM SKONČILA

Poslanci zrušili partnerstvo a spoluprácu s ruským Petrohradom a bieloruským Vitebskom. Príslušné zmluvy platili od roku 1995, resp. 2015.

KOŠICE CHCÚ ZÍSKAŤ EUROFONDY ZA VYŠE 6,2 MILIÓNA EUR

Investície by šli do informačných technológií v mestskej hromadnej doprave, do zavedenia preferencie vozidiel MHD na vybraných križovatkách, do zvýšenia kvality životného prostredia a na boj s klimatickými zmenami.

HAZARD V MESTE AJ NAĎALEJ ZOSTÁVA

Herne s výhernými automatmi a kasína v Košiciach budú naďalej bez obmedzenia prístupné verejnosti. Poslanci neschválili návrh zakázať umiestňovanie herní na území Košíc a ani finančnú kompenzáciu mestským častiam, ktorá by im v takom prípade vznikla kvôli výpadkom príjmov. Do konca volebného obdobia sa už o obmedzení hazardu v meste nebude hlasovať.

MESTO OCENÍ 8 JEDNOTLIVCOV A TRI KOLEKTÍVY

Poslanci schvaľovali aj držiteľov Ceny mesta za tento rok. Návrhy na toto ocenenie predkladala verejnosť. Tohtoročných laureátov vyberala pracovná komisia z 20 obdržaných návrhov na ocenenie jednotlivcov a z rovnakého počtu kolektívov. Cenu mesta, ktorá je najvyšším mestským ocenením, odovzdá primátor Jaro Polaček ôsmim osobnostiam a trom kolektívom v sobotu 7. mája pri príležitosti osláv Dní mesta Košice v Historickej radnici.

V ZREKONŠTRUOVANEJ DOLNEJ BRÁNE PRIBUDLA NOVÁ EXPOZÍCIA MESTSKÉHO OPEVNENIA V KOŠICIACH

Nová interaktívna expozícia mestského opevnenia bude verejnosti sprístupnená v rámci osláv Dňa mesta Košice od 1. mája.

NA „ZELENEJ LÚKE“ MEDZI MYSLAVOU A SÍDLISKOM KVP MÁ VYRÁSŤ OBYTNÁ ŠTVRŤ

Mestské zastupiteľstvo schválilo aj návrh zmien a doplnkov územného plánu Myslavy. Myslava sa tak nebude zahusťovať bytovými domami, ale umožní sa individuálna výstavba na dlhých záhradách s prístupovými komunikáciami. Po 10 rokoch sa zároveň zrušil zákaz výstavby v lokalite Maša.

(CŠ)

Odporúčame

TOP články