Minúta po minúte

Košice pomáhajú Ukrajine

Košice pomáhajú Ukrajine

Aktuálne informácie z Košíc | Minúta po minúte

Aktuálne o utečeneckej situácii v Košiciach

Informovalo mesto na tlačovej konferencii priamo v Centre pomoci na Červenej hviezde. Tlačovú konferenciu si môžete pozrieť TU.

kosicepreukrajinu.sk – užitočné informácie pre Ukrajincov

Ako môžem prihlásiť ukrajinské dieťa do školy? Ako sa môžem ubytovať? Čo robiť v prípade, ak maloletý príde bez sprievodu? Bude mi poskytnutá zdravotná starostlivosť? Na tieto a podobné otázky dostanete odpoveď na stránke kosicepreukrajinu.sk , ktorú zriadilo mesto na pomoc utečencom aj všetkým tým, ktorí im pomáhajú.

SLOVENČINA PRE UKRAJINCOV

Pre deti ukrajinských utečencov, ale aj dospelých, ktorí do nášho mesta prišli z vojnou zasiahnutej Ukrajiny, štartuje jazykový kurz slovenčiny. Od prvého apríla otvára Jazyková škola Užhorodská 8 Košice, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice, kurz vyučovania slovenského jazyka. Trojmesačný kurz je dostupný pre deti, žiakov a dospelých z Ukrajiny v počte jednej dvojhodinovej vyučovacej hodiny týždenne. Viac informácií, ako aj prihlášku na jazykový kurz nájdete na stránke školy: http://www.sjske.sk/index.php?stranka_id=175

Situácia na ČH sa upokojila

Mesto v kontajnerovom mestečku pri Červenej hviezde blízko Staničného námestia, vo vyhradených telocvičniach, centrách voľného času či v priestoroch Bytového podniku mesta Košice poskytuje nocľah alebo krátkodobé ubytovanie v týchto dňoch zhruba 300 ľuďom denne.

Dobrovoľníci pomáhajú naďalej

Situáciu v súvislosti s utečencami pomáhajú zvládať aj dobrovoľníci. V centre na kúpalisku sa ich denne vystrieda okolo 30, v plnej prevádzke 45 až 60. Problém s ich nedostatkom zatiaľ neevidujú. Dobrovoľníci na vedúcich pozíciách sú platení. Mesto má zazmluvnených 48 koordinátorov a 15 tlmočníkov, ktorí sa striedajú.

Železiari darovali utečencom z Ukrajiny už viac ako 8 000 obedov

Krátko po príchode prvých ukrajinských utečencov na Slovensko sa podať pomocnú ruku rozhodli aj železiari. Rozbehli projekt Darujte obed, v rámci ktorého môžu zamestnanci U. S. Steel Košice darovať kredity zo svojich stravovacích kariet v hodnote jedného – dvoch – desiatich či sto obedov, podľa svojho uváženia. Od 2. marca k dnešnému dňu darovalo 767 železiarov spolu 8 013 obedov v hodnote takmer 26 000 eur.

Obedy vo forme chladenej stravy, ktorú pripravuje Compass Group, rozvážajú každý deň do internátov TUKE na Jedlíkovej ulici a ulici B. Nemcovej v Košiciach, ktoré prichýlili najmä ženy a deti z Ukrajiny a pomáhajú nimi tiež utečencom, ktorým ubytovanie poskytlo Štátne divadlo Košice. Projekt Darujte obed stále pokračuje.

Cudzinci už hlásia zmenu adresy obci, nie na cudzineckej polícii

Cudzinci už majú hlásiť zmenu adresu pobytu obci, nie na cudzineckej polícii ako doposiaľ. Informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
    
Ohlasovňa je v každej obci, pričom v Bratislave a Košiciach je ohlasovňa pobytu na mestskej časti. Cudzinec so štatútom odídenca predloží potvrdenie o tolerovanom pobyte na území SR. Vyplní tlačivo o presťahovaní a predloží doklad o ubytovaní, ktorým môže byť zmluva o nájme, potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania, ako aj čestné vyhlásenie vlastníkov nehnuteľnosti o poskytnutí ubytovania.

Košice pre Ukrajinu /LIVE na FB Košice

Ako sa za posledné týždne zlepšila spolupráca štátu a samosprávy?
Ako Košice aktuálne pomáhajú utečencom prichádzajúcim z Ukrajiny a akým problémom mesto aktuálne čelí?
Aké otázky v súvislosti s utečeneckou vlnou rieši zákon Lex Ukrajina, aké výzvy prináša mestu Košice a kedy sa Košičania dočkajú príspevku na ubytovanie ukrajinských odídencov?

Sledujte online diskusiu, vítané sú aj vaše otázky, ktoré môžete písať pod stream. Hostia diskusie:
✔️ Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice
✔️ Roman Dohovič, splnomocnenec mesta Košice pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny a partnerskému mestu Užhorod
✔️ Peter Ďuriš, agentúra Amadeus 

Staň sa aj Ty DOBROVOĽNÍKOM a pomôž ľuďom, ktorí k nám utekajú pred vojnou na Ukrajine

Vojna na Ukrajine neutícha a denne k nám prichádzajú ľudia, ktorí utekajú zo svojich domovov pred ruskou agresiou. Mesto Košice chce ľuďom, ktorí zažívajú vojnové útrapy pomáhať. Preto sme pre všetkých záujemcov, ktorí by radi podali pomocnú ruku ľuďom utekajúcim pred vojnovými útrapami na Ukrajine, spustili webovú stránku, na ktorej sa môžu registrovať: https://help-ua-sk.vacuumlabs.com.

Jednoduchá a prehľadná registrácia dobrovoľníkov je dostupná pre všetkých, ktorí by radi pomohli v centre prvého kontaktu na kúpalisku Červená hviezda. Zmeny sú počas dňa dvojhodinové a dobrovoľník si po zvolení miesta „Červená hviezda“ označí zmeny, počas ktorých môže pomáhať. Služba „v kuchyni“ zahŕňa vydávanie stravy, prípravu bagiet, dopĺňanie tovaru, či asistenciu prichádzajúcim Ukrajincom. Dobrovoľníci môžu podať pomocnú ruku aj na hraničnom priechode Ubľa, registrácia je preto dostupná aj na tomto mieste.

Všetkým dobrovoľníkom, ktorí prejavia záujem vopred ďakujeme. Sme nesmierne vďační za vlnu solidarity, ktorá sa nielen v našom meste, ale na celom Slovensku zdvihla.

БУДЬ ЛАСКА / BUĎ LASKA

Kino Úsmev pozýva na nový cyklus komunitných premietaní pre ukrajinské a slovenské deti a ich rodičov БУДЬ ЛАСКА BUĎ LASKA vždy v stredu od 16. do 18. hodiny. Nasledujúce premietanie bude v stredu 6. apríla 2022.

• premietanie detských animovaných filmových pásiem bez dialógu (30. 3. LOONEY TUNES)
• možnosť prepojenia košickej a ukrajinskej komunity
• prítomný bude ukrajinský tlmočník
• free popcorn
• občerstvenie
Запрошуємо на новий цикл громадських показів для українських та словацьких дітей та їхніх батьків БУДЬ ЛАСКА BUĎ LASKA• показ дитячих анімаційних мультфільмів без діалогів
• можливість об’єднання кошицької та української громад
• буде присутній український перекладач
• безкоштовний попкорн
• закуски

Workania.eu – nový pracovný portál pre ľudí z Ukrajiny

Ukrajinci a Ukrajinky, ktorí chcú pracovať na Slovensku, v Českej republike či v Poľsku, môžu odteraz hľadať všetky príležitosti na jednom mieste. Profesia v spolupráci so spoločnosťou LMC, ktorá prevádzkuje pracovné portály v Českej republike a v Poľsku, predstavuje nový unikátny projekt. Workania.eu združuje pracovné ponuky pre ľudí z Ukrajiny z osvedčených pracovných portálov.

Nový medzinárodný portál Workania.eu aktuálne ponúka uchádzačom a uchádzačkám z Ukrajiny inzeráty naprieč Slovenskom, Českou republikou a Poľskom. Na web sú importované všetky inzeráty, ktoré sú vhodné pre ukrajinskú pracovnú silu, z portálov Profesia.sk, Práce.cz, Jobs.cz a Pracazarogiem.pl. Viac informácii TU.

Pekáreň UNI pomáha ukrajinským utečencom

Košická pekáreň UNI za uplynulý mesiac zasýtila chlebom a pečivom už takmer 26 500 ľudí, ktorí ušli do metropoly východu pred nástrahami vojny. S jej chrumkavými výrobkami sa ukrajinskí utečenci stretávajú aj v areáli kúpaliska Červená hviezda, kde má mesto Košice zriadené centrum pomoci. Aj o tom, ako je možné pomôcť rodinám spoza našich východných hraníc, ktoré ruskí vojaci prinútili opustiť svoje domovy, si môžete prečítať na stránke: https://www.chliebpreukrajinu.sk/.

Partnerom pomoci aj Slovenská humanitná rada

Právne a sociálne poradenstvo pre ľudí, ktorý v našom meste našli dočasné útočisko pred vojnou na Ukrajine, priamo v Centre prvého kontaktu na Červenej hviezde poskytuje každý deň od 8.00 do 16.00 hod. Slovenská humanitná rada.

Slovenská humanitná rada je národné dobrovoľnícke centrum humanitných a charitatívnych organizácií, občianskych združení a nadácií pôsobiacich v sociálnej oblasti v širokom ponímaní. Ide o organizácie, ktoré poskytujú pomoc, služby, starostlivosť, poradenskú činnosť a organizujú rôznorodé aktivity v prospech sociálne znevýhodnených a hendikepovaných ľudí.

V tíme dobrovoľníkov na ČH aj študenti z GTA

Študenti Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Centre prvého kontaktu na Červenej hviezde v Košiciach pomáhajú svojou dobrovoľníckou službou každý pracovný deň od 8.00 do 13.30 hod.. Ďakujeme!

Najčítanejšie 24 hodín