Minúta po minúte

Košice pomáhajú Ukrajine

Košice pomáhajú Ukrajine

Aktuálne informácie z Košíc | Minúta po minúte

Zbierka potrebných vecí na magistráte

Mesto Užhorod, s ktorým od začiatku vojnového konfliktu intenzívne komunikujeme, požiadalo Košice o pomoc, keďže v súčasnosti urgentne potrebuje postele a posteľnú bielizeň, spacáky, zdravotnícke potreby, ohrievače, drogériu, čistiace prostriedky, balíčky trvanlivých potravín a jednorazový riad. Potrebné veci môžete každý deň medzi 8.00 – 20.00 hod. priniesť do suterénu Magistrátu mesta Košice na Triede SNP 48/A, ktorý sa nachádza pri vchode z Ružínskej ulice.

Košice majú splnomocnenca pre pomoc vojnovým utečencom

Je ním od 1. marca 2022 košický rodák s ukrajinskými koreňmi Roman Dohovič, ktorý 13 rokov žil a aktívne pôsobil v Užhorode a dlhé roky pomáha ukrajinským študentom etablovať sa v Košiciach. Mestu má pomôcť s humanitárnou pomocou utečencom z Ukrajiny a partnerskému mestu Užhorod na Ukrajine a má vyhľadávať zdroje financovania daných aktivít. Na Magistráte mesta Košice tak vzniká dočasné pracovisko s pracovným tímom riešiacim logistické i humanitárne výzvy vyplývajúce z prílevu vojnových utečencov do Košíc a Roman Dohovič ho bude riadiť. Za absolútnu prioritu aktuálne považuje zabezpečenie ubytovania. V prípade, že chcete pomôcť kontaktujte ho na roman.dohovic@kosice.sk.

Roman Dohovič na tlačovej konferencii mesta Košice

Pripravujeme dočasné ubytovanie pre utečencov

Vysoký dopyt po ubytovaní mesto zatiaľ neeviduje, predpokladá sa však, že postupne budú do Košíc prichádzať ľudia bez zázemia, odkázaní na pomoc samosprávy. V súčasnosti je pre utečencov v mestských zariadeniach pripravených 500 lôžok, 5 000 miest na krátkodobé bývanie v telocvičniach. V týchto dňoch vedenie mesta komunikuje s okresným úradom v otázke materiálneho zabezpečenia ubytovacích priestorov.

Košice sú pre ukrajinských utečencov zatiaľ tranzitným mestom

Zo slovensko–ukrajinských hraníc mieria do Košíc a okolitých miest tisícky nešťastných a na našu pomoc odkázaných utečencov, ktorí museli z dôvodu vojnových útrap nedobrovoľne opustiť svoje domovy. Košice sú v týchto dňoch skôr prestupným miestom, väčšina vojnových utečencov cez Košice len tranzituje za svojimi rodinami do iných miest alebo okolitých štátov. 

Najčítanejšie 24 hodín