Minúta po minúte

Košice pomáhajú Ukrajine

Košice pomáhajú Ukrajine

Aktuálne informácie z Košíc | Minúta po minúte

Deň Európy v Košiciach venovaný dobrovoľníkom

Čo by to bol Deň Európy 2022 bez kvalitnej hudby? Tú prinesie kapela Komajota už tento piatok, 06.05.2022 o 17:00 v areáli košického Kino Úsmev. Pridajte sa k nám a vychutnajte si živý koncert, ktorý bude venovaný všetkým dobrovoľníkom za ich pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. #DenEuropy2022#spolocne

HUMUNITÁRNE CENTRUM NA KÚPALISKU ČERVENÁ HVIEZDA NAVŠTÍVIL AJ ČLEN RADY EURÓPY

Na kúpalisku Červená hviezda vzniklo ešte v marci tohto roka humanitárne centrum pre Ukrajincov, ktoré je takzvaným epicentrom prvého kontaktu pre ľudí utekajúcimi pred vojnovými útrapami na Ukrajine. „Čéháčko“ slúži pre registráciu, stravovanie, zabezpečenie núdzového ubytovania a tranzit utečencov cez mesto Košice.

Centrum prvého kontaktu navštívil včera podvečer člen výboru pre migráciu, utečencov a vysídlené osoby parlamentného zhromaždenia Rady Európy Pierre-Alain Fridez, ktorého sprevádzal viceprimátor mesta Košice Marcel Gibóda a splnomocnenec mesta Košice pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny Roman Dohovič. Cieľom stretnutia bolo zmapovať situáciu, ktorá v Košiciach v súvislosti s utečencami prichádzajúcimi z Ukrajiny panuje. Delegácia rozprávala o ťažkých začiatkoch po vypuknutí vojny, o aktuálnom stave a procesoch súvisiacich s humanitárnou pomocou utečencom z Ukrajiny. Kroky Pierre-Alain Fridez na pozvanie ukrajinskej delegácie následne smerujú na Užhorod. Zároveň ďakujeme Medzinárodnej organizácii pre migráciu (IOM), ktorá počas včerajšieho osožného stretnutia zabezpečila tlmočenie.

Všetky potrebné informácie týkajúce sa pomoci vojnovým utečencom nájdete vždy na webovej stránke: https://kosicepreukrajinu.sk

POMOC A PODPORA NA “ČÉHAČKU“ KAŽDÝ DEŇ

Vojna na Ukrajine neutícha a denne do centra prvého kontaktu pre utečencov prichádzajú ľudia, ktorí utekajú zo svojich domovov pred ruskou agresiou. Pomoc do Centra prvého kontaktu na kúpalisku Červená hviezda prichádza každý jeden deň. Dnes svojou návštevou na “ČH“ vyjadril podporu japonský veľvyslanec na Slovensku Makoto Nakagawa, od ktorého zazneli nielen slová vďaky za ušľachtilú prácu a solidaritu. Obrovská pomoc z jeho strany prišla v podobe minivanu, ktorý spoločne so šoférom umožnia rýchlejší transport ľudí z Ukrajiny do núdzových zariadení. Zvýšiť úroveň hotspotu omôžu aj tri darované dezinfekčné stojany.

Košické “Čéhačko“ poskytuje tranzitný azyl pre všetkých vojnových utečencov z Ukrajiny nepretržite 24 hodín 7 dní v týždni.

Ak chcete a môžete pomôcť, dajte nám o sebe vedieť a zaregistrujte sa cez aplikáciu 👉https://help-ua-sk.vacuumlabs.com

VEĽKÁ NOC pre Ukrajincov túto nedeľu

Nie je nič krajšie ako prežívať sviatky v kruhu rodiny. Veľká noc má teraz pre ľudí z Ukrajiny inú príchuť… V mysliach sa im premietajú obrazy vojnových útrap, z dňa na deň museli opustiť svoje domovy a utekať za bezpečím.Uvedomujeme si ich smútok, beznádej a strach a chceme ich, žiaľ, aspoň na chvíľu zmierniť. Dopriať im kúsok radosti a spoločne s nimi osláviť ich veľkonočné sviatky. Preto mesto pre všetkých Ukrajincov, ktorí našli útočisko v našom meste, pripravili podujatie, na ktorom budú aj oni môcť osláviť Sviatky jari.

KEDY? Nedeľa 24. apríla od 14.00 do 18.00 hod.,

KDE? Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2 Košice.

Bývalý konateľ U.S. Steelu poskytol Košiciam už 50 000 dolárov na pomoc ukrajinským utečencom

Viacerí jednotlivci a spoločnosti prispeli v uplynulých týždňoch na transparentný účet mesta Košice, na ktorom sa zhromažďujú finančné prostriedky na dofinancovanie humanitárnych aktivít mesta v oblasti pomoci ukrajinským utečenom.

Jedným z najväčších darcov je majiteľ spoločnosti ESMARK v Pittsburghu a bývalý konateľ spoločnosti U.S. Steel Košice Jim Bouchard. Po tom, čo tento americký manažér venoval mestu v marci sumu 25 000 USD (23 150 eur), sa v uplynulých dňoch rozhodol mestu opätovne pomôcť darom v rovnakej výške.

Bouchard, ktorý v košických železiarňach pôsobil začiatkom milénia, zdôvodnil svoju pomoc tým, že má vzťah ku Košiciach, obyvateľom mesta a súcití s ukrajinskými utečencami.

„Každý deň prichádzajú na Slovensko ukrajinskí občania a hľadajú úkryt, jedlo, bezpečnosť a opateru. Poskytovanie finančných zdrojov pre Košice umožňuje pomáhať týmto nevinným ľuďom počas jedného z najtemnejších období ich života,“ uviedol americký manažér.

Na základe dohody s primátorom mesta Jaroslavom Polačekom (nez.) budú tieto finančné prostriedky použité najmä na nákup potravín pre utečencov, ktorí do Košíc denne prichádzajú.

„Sme radi, že na účet mesta už vďaka pánovi Bouchardovi pribudlo 50 000 dolárov, za čo mu patrí naša veľká úcta. Sme veľmi potešení, že nezabudol na Košice a Slovensko a urýchlene sprostredkoval finančnú pomoc Veríme, že bude motivovať aj ďalších, aby sa zapojili do takejto charitatívnej pomoci a pomohli mestu Kosice a ľuďom, ktorých ruská agresia vyhnala zo svojich domovov,“ skonštatoval primátor Polaček.

Pomoc na hotspot na ČH prichádza denne

Dôkazom je aj dar od spoločnosti KOFOLA, ktorá dnes ráno priniesla na Červenú hviezdu zopár paliet vody pre ľudí, ktorým poskytuje mesto pomoc v ich neľahkej situácii. Ďakujeme!

U. S. Steel Košice daruje mestu 1 150 rozkladacích postelí

Nadácia U. S. Steel Košice daruje mestu rozkladacie postele v hodnote takmer 169 000 €. Doteraz bolo dodaných 800 postelí, posledná zásielka prišla včera a objednaných je ďalších  350 kusov, ktoré by mali byť dodané do konca apríla. Spolu tak bude mestu dodaných 1 150 postelí.  Na otázku, kde budú použité, odpovedal Roman Dohovič, splnomocnenec mesta Košice pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny a partnerskému mestu Užhorod: „Sto postelí sme použili na krátkodobé prenocovanie utečencov  v centre na „čéhačku“, 15 postelí sme požičali UPJŠ do centra pre pacientov, ktoré vytvorili na Medickej a 350 plánujeme odovzdať ako humanitárnu pomoc mestu Užhorod. Ostatné postele (685 kusov)sú pripravené v pohotovosti. Ak by nastala kritická situácia, tak ich rozmiestnime v núdzových ubytovacích zariadeniach, telocvičniach a podobne. Sme veľmi vďační a ceníme si túto pomoc.“

Mesto Košice dopravilo na Ukrajinu humanitárnu pomoc za takmer 88 000 eur

Tony trvanlivých potravín, hygienických potrieb, oblečenia či zdravotníckych a pracovných pomôcok pomohli aspoň čiastočne zlepšiť životné podmienky obyvateľom ťažko skúšanej Ukrajine. Z metropoly východy za uplynulých sedem dní odišli štyri kamióny s humanitárnou pomocou. Tá je určená pre ukrajinské mestá Užhorod a Charkov a ľudí, ktorí v nich bývajú alebo utiekli pred hrôzami ruskej vojenskej agresie.

Metropola východu je zapojená do cezhraničného projektu „Mestá v Rozšírenom Európskom priestore: Spoločný rozvoj kapacít verejných inštitúcií prostredníctvom slovensko‐ukrajinskej cezhraničnej spolupráce a zvyšovanie integrity verejných záležitostí (CEEA)“ v rámci programu Dobé spravovanie a cezhraničná spolupráca.Mesto Košice ho ako vedúci partner projektu uskutočňuje v spolupráci s Centrom spoločenských a psychologických vied SAV, ukrajinskými mestami Užhorod a Charkov ako aj Nórskym výskumným centrom NORCE. Projekt je financovaný z Finančného mechanizmu EHP na roky 2014 – 2021, keď naň sumou 389 724 eur prispeli vlády Nórska, Lichtenštajnska a Islandu.

Pomoc od dobrých ľudí v Košiciach neutícha

Sme veľmi vďační za pomoc, ktorú v Centre prvého kontaktu na “ČÉHAČKU“ zažívame každý deň. Tento nákup urobil dobrovoľník Félix, študent medicíny z Nemecka. Sme radi, že v tíme máme ochotných dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení vždy podať pomocnú ruku. ĎAKUJEME.

Na “Čéhačku“ poskytujeme tranzitný azyl pre všetkých vojnových utečencov z Ukrajiny nepretržite 24 hodín 7 dní v týždni.

Ak chcete a môžete pomôcť, dajte nám o sebe vedieť a zaregistrujte sa cez aplikáciu https://help-ua-sk.vacuumlabs.com/

Posolstvo mieru zo ZŠ Belehradská 21

Prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine má dosah nielen na nás dospelých, ale rovnako aj na mladú generáciu. Môže v nej vyvolávať strach, úzkosť či hnev. Aj v takýchto chvíľach sú pedagógovia na školách pre žiakov oporou. Snažia sa byť sprievodcami pri spracovávaní a zvládaní aj negatívnych emócií. Rôzne zážitkové aktivity napomáhajú zmierňovať nežiadúce dopady súčasnej situácie na žiakov. “ To sa nám potvrdilo pri výnimočnej celoškolskej akcii, ktorou sme chceli vyjadriť detskú túžbu po mieri. Akcia s názvom „SVETU MIER“ začínala výtvarnou súťažou s mierovou tematikou. Následne sa žiaci presunuli na školské ihrisko. Spoločným zoskupením a vypustením bielej holubice dali jasne najavo, po čom túžia.“ Napísala na FB riaditeľka ZŠ Belehradská 21 Mgr. Mária Horváthová. Zároveň poďakovala autorke a realizátorke tejto neopakovateľnej a silno emočnej aktivity – pani učiteľke Mgr. Oľge Blanárovej.

V Bábkovom divadle sa hrá v sobotu aj pre deti z Ukrajiny

Bábkové divadlo urobí predstavenie pre ukrajinské detičky. V Košiciach na Alžbetinej 38v sobotu 9. apríla o 15:00. Predstavenie je pre ukrajinské detičky s mamičkami zadarmo. Je vhodné pre deti od 3 rokov – rodinné predstavenie.

Ляльковий театр організовує виставу для дітей з України.В суботу (9.04) о 15.00 год. Діти віком від 3 років. Безкоштовно. Приходьте та запрошуйте друзів.Вулиця Alžbetina 38. Košice.

Bábkáči zahrajú hru Adriany Totikovej – Ne/po/slušná Linda

Malá scénička v Štátnom divadle …aj pre malých z Ukrajiny:)

Viete, čo nové sa pre Vás chystá v Štátnom divadle Košice? No predsa MALÁ SCÉNIČKA. Príďte si spolu s nami užiť skvelú zábavu. Naučíme Vás, ako sa robí divadlo a spoločne aj nejaké vytvoríme. Povedzte o tom rodičom, aby Vás nezabudli priviesť už túto sobotu 9. apríla o 15:00 do priestorov Malej scény ŠDKE na Hlavnej 72. Tešia sa na Vás aj Anikó Vargová a sólistka baletu Vlada Shevchenko, ktoré sa budú veľmi tešiť, ak prídu aj ukrajinské deti, ktoré našli v Košiciach dočasné útočisko pred hrôzami vojny.

Na “ČÉHAČKU“ už fungujú lekárske prehliadky pre utečencov

Mesto v spolupráci so spoločnosťou Váš Lekár, s. r. o. zriaďuje v jednom z kontajnerov na „ČH“ ambulanciu všeobecného lekára pre deti, dorast aj dospelých. Lekárska ambulancia bude k dispozícii vždy DVAKRÁT TÝŽDENNE a jej služby môžu využiť tranzitujúci vojnoví utečenci a predovšetkým tí Ukrajinci, ktorí sa plánujú v Košiciach zdržať či usadiť. Poskytované im budú preventívne prehliadky, potrebné vyšetrenia a lekári budú vydávať aj potvrdenia pre deti do školských zariadení. Zabezpečené je aj tlmočenie.

TENTO TÝŽDEŇ budú lekárske služby poskytované v čase:

– štvrtok (7. 4.) od 16.00 – do 20.00 hod.

– sobota (9. 4.) – od 10.00 – do 18.00 hod.

V priestoroch humanitného centra zároveň naďalej pôsobí Červený kríž, ktorého zdravotníci poskytujú prvú pomoc.

Humanitárny sklad KSK sa zapĺňa každý deň

Jednotlivci, organizácie aj spoločnosti pomáhajú zásobovať humanitárny sklad na Ostrovského ulici v Košiciach. Najnovšie pribudlo 400 kusov nových matracov od Galéria Košice. Mnohé potreby zo zbierky sa dlho neohrejú, distribuujú ich podľa akútnosti tam, kde to ľudia utekajúci pred vojnou potrebujú najviac. Spoľahlivým spojencom v tejto humanitárnej kríze sú aj ochotní ľudia z Ravensburgu a Baienfurtu v Nemecku Round Table 37 Ravensburg. Okrem hmotnej pomoci prispeli aj finančne, a to na transparentný účet Nadácie KSK pre pomoc Ukrajine http://www.nadaciaksk.sk/pages/pomoc-ukrajine.php…Pomôcť môžete aj vy, zoznam najviac žiadaných vecí nájdete na http://www.nadaciaksk.sk/. Radi vás uvidíme v sklade na Ostrovského ulici 1 v Košiciach každý deň od 8:00 do 20:00.

Najčítanejšie 24 hodín