Minúta po minúte

Košice pomáhajú Ukrajine

Košice pomáhajú Ukrajine

Aktuálne informácie z Košíc | Minúta po minúte

Klub pre ukrajinské mamky s deťmi funguje od pondelka

V priestoroch Centra voľného času na Orgovánovej ulici začal fungovať KLUB PRE UKRAJINSKÉ MATKY A DETI, ktoré ušli pred vojnovými nástrahami do nášho mesta. Táto forma pomoci je určená hlavne mamičkám, ktoré si hľadajú prácu, potrebujú si vybaviť úradné záležitosti či nakúpiť a nemajú kde nechať svoje detičky. Od pondelka 4. apríla ich môžu zveriť do rúk dobrovoľníčky, ktorá im deti postráži a pripraví pre nich rôzne aktivity. Klub bude mamkám s deťmi od 3 do 6 rokov k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 12.00 hod. Za ten čas si ukrajinské mamy môžu odbehnúť vybaviť všetko potrebné a o ich deti bude dobre postarané.

ДОПОМАГАЄМО Й НАДАЛІ МИ ВІДКРИЛИ КЛУБ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ МАТЕРІВ З ДІТЬМИ У приміщеннях Центру дозвілля на вулиці Оргованова 5 почав свою роботу Клуб для українських матерів з дітьми, які втекли від воєнних подій до нашого міста. Така допомога призначена в основному для матерів, які шукають роботу, вимушені владнати адміністративні речі чи щось купити і не мають де залишити своїх дітей. З понеділка 4-го квітня вони можуть довірити своїх дітей волонтерці, яка піклуватиметься про них та вигадуватиме для них різні ігри. Клуб для матерів з дітьми від 3 до 6 років буде доступний кожного робочого дня з 8.00 до 12.00. За цей час українські мами можуть владнати свої справи, а про їхніх дітей належно попіклуються.

Klub bude mamkám s deťmi od 3 do 6 rokov k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 12.00 hod.

Filozofi organizujú kurz slovenčiny pre Ukrajincov

Oddelenie slovenského jazyka ako cudzieho jazyka CJP a Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika organizujú intenzívny kurz slovenského jazyka pre vojnových migrantov z Ukrajiny. Podmienkou účasti je status dočasného útočiska a vek nad 17 rokov, kurz potrvá od 11. 4. do 28. 4. 2022

Miesto konania kurzu: budova Aristoteles, Filozofická fakulta UPJŠ

Výučba: každý pracovný deň + víkendové aktivity

Počet skupín: 2 (max. 15 frekventantov v 1 skupine)

V prípade záujmu je potrebné vyplnenie prihlášky do 7. 4. 2022. Kontaktovať budú prvých 30 prihlásených záujemcov s udeleným statusom dočasného útočiska, ktorý bude nutné predložiť hneď na úvodnej hodine.

COWORKING PRE ĽUDÍ VYSÍDLENÝCH Z UKRAJINY A PROSBA O POMOC

Situácia ľudí z Ukrajiny sa bytostne dotkla aj združenia Spolka v Košiciach. Preto spolu s ďalšími kreatívnymi dušami zo Stroja sa im podarilo zriadiť coworking MAŠINA prioritne určený ľuďom vysídleným z Ukrajiny. Tento priestor by sa mal stať pre utečencov a utečenkyne útočiskom, v ktorom budú vedieť aspoň na chvíľu vypnúť a v kľude sústredene pracovať, či učiť sa.

Coworking sa nachádza v priestoroch novovznikajúceho kreatívneho centra STROJ na Továrenskej ulici č.3 v Košiciach. Je otvorený pondelok až štvrtok od 9.00 do 18.00 a má kapacitu 15 ľudí. Pred príchodom je potrebné sa prihlásiť online tu:
https://affluences.com/masina
K dispozícii je tiež 10 laptopov.

Info v ukrajinštine, angličtine, ruštine nájdete na tomto webe:
https://kcstroj.sk/masina.html

SPOLKA ďakuje Creative Industry Košice za poskytnutie nevyhnutného kancelárskeho zariadenia, Deutsche Telekom za IT vybavenie a Affluences za poskytnutie rezervačného systému.

Zároveň by sme radi poprosili o pomoc. Hoci v coworkingu už majú základné vybavenie, chýbajú im drobnosti, ktoré priestor zútulnia – kvety, či slovenské/anglické/ukrajinské knihy a časopisy do knižnice. Kontaktovať ich môžete prostredníctvom správy na FB alebo veci priamo priniesť na Továrenskú 3. Ďakujeme !

Na úrade v Starom meste budú mať otvorené dlhšie

Dôvodom predĺžených úradných hodín je, aby si mohli všetci Staromešťania, ktorí poskytli ubytovanie vojnovým utečencom z Ukrajiny vybaviť štátne príspevky. MÚ MČ Košice – Staré mesto bude do 20.00 hod. otvorený do 7.4.2022. Všetky formuláre a informácie nájdete na stránke mesta .

Príspevky na ubytovanie žiadajte na úrade svojej mestskej časti

Poslanci dnes na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili, že v súvislosti s vyplácaním príspevkov na ubytovanie odídencom z Ukrajiny preberajú kompetencie košické mestské časti. Všetci, ktorí poskytli ubytovanie vojnovým utečencom z Ukrajiny, môžu do 7. 4. 2022 doručiť na príslušnú mestskú časť zmluvu o poskytnutí ubytovania odídencom z Ukrajiny.

Vzory všetkých dokladov a zmluvy o poskytnutí ubytovania NÁJDETE TU: https://www.kosice.sk/mesto/lex-ukrajina-ubytovanie

Mesto pripravilo jazykové kurzy slovenčiny

Intenzívny 2 – 3 mesačný kurz slovenčiny pre Ukrajincov pripravujú na ZŠ Tomášikova. V prípade záujmu sa tieto jazykové kurzy budú konať aj na ďalších ZŠ v meste. Jazyková škola na Užhorodskej zároveň od piatka minulého týždňa spustila kurz slovenčiny. Prihlásilo sa naň 26 Ukrajincov, ktorí budú podľa veku rozdelení do dvoch skupín. 

NA „ČÉHAČKU“ BUDE MOŽNÉ ABSOLVOVAŤ LEKÁRSKU PREHLIADKU

Košické základné školy by v súčasnosti zvládli prijať dvojnásobné množstvo ukrajinských detí, v materských školách by sa ešte našlo miesto pre ďalších vyše 100 detí. Ich rodičia budú môcť využiť aj novú službu, ktorú mesto Košice od budúceho pondelka sprístupní na „čéhačku.“ V spolupráci so spoločnosťou Váš Lekár, s.r.o tam bude poskytovaná aj medicínska starostlivosť vrátane lekárskych prehliadok. Tie sú podmienkou pre prijatie najmladších Ukrajincov do materských škôl v meste. Na výchovno-vzdelávací proces na ZŠ stačí čestné prehlásenie rodiča o zdravotnej spôsobilosti.

WHO ocenilo košických lekárov

Zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization (WHO) ) ocenili prístup UNLP k pacientom – utečencom z Ukrajiny. Model starostlivosti budú odporúčať aj iným krajinám. Tento týždeň košickú univerzitnú nemocnicu navštívili zástupca WHO na Slovensku Dr. Tatul Hakobyan a Paul B. Spiegel MD, MPH, ktorý má na starosti koordináciu urgentnej starostlivosti o ukrajinských utečencov. Obaja sa prišli pozrieť na UKRAINE CARE CENTER (UCC), ktoré otvorili v UNLP od 1. marca, krátko po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine v súvislosti s rastúcou vlnou utečencov. Celý článok, ako aj všetky informácie o UCC, nájdete na webe https://www.unlp.sk/…/nas-model-starostlivosti-o…/

Mesto umiestňuje v školách ukrajinské deti naďalej

V už existujúcich triedach na základných školách bolo doposiaľ umiestnených 240 detí, ďalších 41 navštevuje materské školy. V Košiciach je zatiaľ na rozdiel od niektorých iných miest dostatočná kapacita aj v prípade, ak by sa príliv utečencov začal zvyšovať.

Klub pre ukrajinské matky v mestskom CVČ začína fungovať od pondelka

Mesto Košice od pondelka spúšťa v priestoroch Centrum voľného času Košice na Orgovánovej ulici Klub pre ukrajinské matky a deti, ktoré pred vojnovými nástrahami ušli do nášho mesta. Klub bude fungovať každý pracovný deň predpoludním pre matky s deťmi od 3 rokov. Táto novinka je určená hlavne tým matkám, ktoré si hľadajú prácu, potrebujú nakúpiť alebo si niečo vybaviť. V priestoroch CVČ môžu nechať svoje deti, o ktoré sa im postarajú ďalšie ženy z Ukrajiny, ktoré budú mať v tom čase voľno.

Na ZŠ Tomášikova dve triedy výlučne pre ukrajinské deti

Zatiaľ najviac, a to až 41 ukrajinských žiakov je v súčasnosti na ZŠ Tomášikova 31, Košice. Na tejto škole plánuje mesto tento mesiac otvoriť aj samostatnú triedu pre ich vyučovanie na I. stupni a ďalšiu na II. stupni aj s učiteľmi ovládajúcimi ukrajinčinu. Zároveň pre všetkých utečencov pripravuje mesto na tejto škole aj intenzívny kurz slovenčiny, ktorý potrvá 2-3 mesiace.

Chcete prispieť na transparentný účet mesta na pomoc Ukrajine? Stačí kliknúť

Aktuálne je na transparentnom účte mesta niečo vyše 15 tisíc eur od viac ako 30-tich darcov. Ak chcete prispieť aj Vy, stačí kliknúť TU .

Chcete pomáhať ako dobrovoľník? Registrujte sa

Na stránke kosicepreukrajinu.sk , ktorú nedávno zriadilo mesto, nájdete aj registráciu pre dobrovoľníkov. Stačí sa registrovať TU .

Informácie pre majiteľov bytov, ktorí poskytli ubytovanie odídencom z Ukrajiny

Na stránke kosipreukrajinu.sk nájdete všetky informácie o tom, ako si požiadať o príspevok na ubytovanie, ak ste poskytli ubytovanie pre odídencov z Ukrajiny. Viac na stránke TU .

Najčítanejšie 24 hodín