Jaroslav Polaček: Aj nadhľad a humor patria do politiky

Jaroslav Polaček: Aj nadhľad a humor patria do politiky

Po štyroch rokoch pôsobenia vo funkcii primátora Košíc dostal opäť možnosť stáť na čele mesta aj v ďalšom volebnom období. Jaroslav Polaček.

Ako ste strávili prvý deň po prebdenej volebnej noci?

Pracovne. Absolvoval som rozhovory pre STV, Markízu, Rádio Expres, pripravoval som pozvánku na ustanovujúce mestské zastupiteľstvo, ktorú sme aj rozoslali poslancom. Nestihol som sa ani poriadne naobedovať. Ale na to som už zvyknutý…

V 41 člennom mestskom zastupiteľstve je len osem poslancov, o ktorých sa môžete oprieť, keďže ich rovnako ako vás podporilo široké spektrum politických strán a hnutí, až 21 je nezávislých, z celkového počtu tvoria viac ako tretinu nováčikovia. Akú máte predstavu o fungovaní takto zloženého mestského parlamentu?

Už som telefonoval s niektorými novozvolenými poslancami, s ktorými by som sa rád stretol ešte pred prvým zasadnutím mestského zastupiteľstva, aby sme sa navzájom spoznali, nastavili vzájomnú komunikáciu v záujme konštruktívneho fungovania mestského zastupiteľstva, aby sme dokázali skĺbiť ich osobné ciele, s ktorými išli do volieb, s cieľmi mesta.

Vašimi námestníkmi boli v uplynulom volebnom období Lucia Gurbáľová a Marcel Gibóda. Budú naďalej vašimi najbližšími spolupracovníkmi?

Lucia a Marcel stáli za všetkými našimi úspechmi. Bol by som rád, keby sme mohli v tejto úzkej spolupráci pokračovať.

V komunálnych voľbách v roku 2018 bola v Košiciach volebnú účasť o 4,8 percenta vyššia ako tohto roku. Vy ste pred štyrmi rokmi získali 29 157, čo predstavovalo 43,3 percenta hlasov voličov, teraz vám dalo svoj hlas 20 651 voličov, celkovo 36,8 percenta. Čomu pripisujete prepad o 6,5 percenta?

Má to viacero príčin. Myslím si, že spojené voľby nesplnili očakávania. Podľa môjho názoru termín volieb nebol zvolený najšťastnejšie, navyše, voliči museli absolvovať dvoje volieb v kratšom čase, keďže volebné miestnosti sa zatvárali o dve hodiny skôr ako štyrmi rokmi. Aj toto mohlo ľudí odradiť. V Košiciach a v Bratislave museli vypĺňať až šesť volebných lístkov, čo sa zrejme prejavilo na veľkom počte neplatných hlasov – pokiaľ viem bolo ich 6,5 až 7 percent. A myslím si, že je náročnejšie obhájiť post primátora ako byť kandidátom bez histórie.

Ako hodnotíte tohtoročnú predvolebnú kampaň v porovnaní s kampaňou v roku 2018?

Pred štyrmi rokmi konkurencia bez zábran, nechutne zneužila v predvolebnej kampani môjho syna. Toto nerobili ani mafiáni – rodina akejkoľvek obete bola nedotknuteľná. Tohto roku sa niektorí konkurenti, chvalabohu, venovali len mne. Aj ich vulgárna, hrubozrnná antikampaň však mohla odradiť voličov od účasti na voľbách či ovplyvniť ich rozhodovanie. Podal som trestné oznámenie na majiteľa facebookového profilu Babrák, ktorý o mne šíril neuveriteľné množstvo poloprávd a lží. A nebol jediný, kto sa zameral výlučne na útoky voči mojej osobe.

Napríklad?

Napríklad jeden z konkurentov okrem iného donekonečna omieľal to isté – vyčítal mi, že mesto pod mojím vedením zrušilo usporiadanie Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2021. Nikdy však nepovedal to povestné B – že na prípravu takého mamutieho podujatia bolo nevyhnutné zrekonštruovať desiatky športovísk, ktoré boli desaťročia totálne zanedbávané, a vybudovať ďalšie za milióny eur. Celý projekt nebol finančne pripravený, aj keď  zmluvu s Európskym olympijským výborom a Slovenským olympijským výborom, podpísal už v lete 2016 vtedajší primátor Richard Raši. Požadovali sme zvýšiť príspevok štátu, bez ktorého by podujatie skončilo fiaskom nielen pre Košice, ale pre celé Slovensko, z 12 na 20 miliónov eur. Rokovania s Richardom Rašim, ktorý bol v tom čase podpredsedom vlády, však boli neúspešné. Peniaze sa neskôr našli, ale pre Banskú Bystricu. Peter Pellegrini vybavil svojmu rodnému mestu okolo 36 miliónov eur, teda približne trojnásobok sumy, ktorú sme mali k dispozícii my. Raši potreby svojho mesta ignoroval…

 Vaše želanie do nového volebného obdobia?

Potešilo by ma, keby sme s poslancami namiesto negatívnych emócií, urážok a zbytočných konfliktov, ktoré často sprevádzali zasadnutia bývalého mestského zastupiteľstva, triezvo, vecne, konštruktívne, s nadhľadom a občas možno aj s malou dávkou humoru riešili názorové rozdiely, ktoré sú prirodzené. Pretože do politiky patrí aj humor. Želám si, aby sme vďaka úzkej spolupráci s poslancami dotiahli do konca veľké projekty, ktoré sme už naštartovali, a spoločne prichádzali s novými nápadmi v prospech mesta a jeho obyvateľov.

Zdroj: Mikuláš Jesenský

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články