Ikonický topoľ pri železničnej stanici príde o časť koruny

Ikonický topoľ pri železničnej stanici príde o časť koruny

Vzácny topoľ biely, ktorý rastie pri železničnej stanici v Košiciach budú musieť orezať. Po tom, čo sa na jeho kmeni a konároch objavila drevokazná huba ho vyšetrili arboristi. Zistili zoslabenie drevnej hmoty.

Minulý rok sa na časti hlavného dvojkmeňa asi 10 metrov nad zemou objavila drevokazná huba. Mesto sa preto rozhodlo pre expertízu zdravotného stavu stromu. Stav topoľa mapovali arboristi v spolupráci so Štátnou ochranou prírody, Technickou univerzitou vo Zvolene a Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre.

Odborné posudky z oboch oslovených univerzít boli vypracované na základe hĺbkovej kontroly stavu stromu a navrhli opatrenia, ktoré je nutné vykonať, aby strom nemuseli vyrezať, ale zároveň zabezpečili bezpečnosť stromu, okoloidúcich i majetku. Výsledky skúmania poukázali na zoslabenie a rozklad drevnej hmoty, pre ktorý bude musieť byť koruna stromu zosadená. Preto Správa mestskej zelene spoločne so Štátnou ochranou prírody objednala ošetrenie topoľa certifikovaným arboristom.

Pri tzv. zosadzovacom reze sa redukuje podstatná časť koruny, kostrové konáre a niekedy i kmeň. Je neprípustné robiť takýto orez na zdravých stromoch. Naopak, vykonáva sa len pri stromoch, kde hrozí bezprostredné nebezpečenstvo mechanického poškodenia stromu, jeho zlomenie či vyvrátenie.

Strom by mali ošetrovať začiatkom júna. Financie poskytne Štátna ochrana prírody a Správa mestskej zelene v Košiciach.

Topoľ biely v Mestskom parku je najstarším stromom v Košiciach. Jeho vek niektorí odborníci odhadujú na 150 až 200 rokov. Jeho výška je zhruba 30 metrov, obvod kmeňa je viac ako 710 cm.

(CŠ)

Foto: SMsZ

Odporúčame

TOP články