FC Košice chce v úzkej spolupráci s maďarskými partnermi postaviť Košickú futbalovú akadémiu v mestskej časti Nad jazerom

FC Košice chce v úzkej spolupráci s maďarskými partnermi postaviť Košickú futbalovú akadémiu v mestskej časti Nad jazerom

Nevyužívaný priestor bývalej panelárne medzi električkovým obratiskom na Važeckej ulici na sídlisku Nad jazerom a štadiónom FK Krásna by sa už od budúceho roka mohol začať meniť na nový športový komplex.

Spoločnosť Slovak Sport Development, ktorá zastupuje maďarských investorov v druholigovom FC Košice, by tam chcela začať s výstavbou futbalovej akadémie. Svoj zámer oznámila na spoločnej tlačovej konferencii s mestom Košice, ktoré je partnerom tohto projektu. Obe strany zároveň podpíšu Memorandum o spolupráci.

„S radosťou Vám oznamujem, že po dlhom a náročnom procese sa nám podarilo odkúpiť vhodný pozemok, na ktorom v priebehu dvoch rokov postavíme Košickú futbalovú akadémiu. Podľa našich plánov budú mať mladi futbalisti pre svoj rozvoj k dispozícii 6 plnohodnotných futbalových ihrísk. Súčasťou tréningového centra bude aj komplexná infraštruktúra. Dnes sme predstavili prvotnú grafickú vizualizáciu a v krátkej dobe predstavíme aj finálne plány. S výstavbou akadémie plánujeme začať v prvej polovici roka 2023. Ak všetko pôjde podľa plánov, tak v druhom kvartáli 2024 odovzdáme nové moderné tréningové centrum na najvyššej úrovni,“ povedal predseda dozornej rady FC Košice Gergely Sántha.

Primátorovi je sympatická cesta s dôrazom na mládež, ktorou sa vybrali „žlto-modrí“

Primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) teší, že v metropole východu pribudne vďaka investícii maďarských partnerov v FC Košice celkovo 6 futbalových ihrísk vrátane krytej haly s umelým povrchom, ktorá bude jedinou v rámci celého východu Slovenska.  

„Novým kvalitným športoviskám sa potešia najmä stovky futbalových nádejí v klube, ktoré vo všetkých mládežníckych kategóriách hrajú najvyššie slovenské alebo regionálne súťaže. Som presvedčený, že medzi nimi môže už teraz byť aj budúci Duda alebo Rodák. Z môjho pohľadu je veľmi sympatické, akou náročnou cestou sa vybral klub FC Košice. Verím, že aj vďaka dôrazu na vytváranie kvalitných podmienok pre mládež sa dostane na tie pozície, na ktoré sú naši hladní futbaloví fanúšikovia zvyknutí z minulosti. Košice mali vždy kvalitnú mládežnícku liaheň. Ak sa k tomu teraz pridajú na slovenské pomery úžasné podmienky a tréningové plochy, čaká klub skvelá budúcnosť.“

Prezident Trnka je presvedčený, že sa zaradia k lídrom mládežníckeho futbalu u nás

Podľa prezidenta FC Košice Dušana Trnku je oznámenie začiatku výstavby futbalovej akadémie fantastickou správou nielen pre klub, ale aj pre všetkých futbalových fanúšikov z celého východného Slovenska.

„Dobudovaním kompletnej infraštruktúry sa právom zaradíme medzi lídrov mládežníckeho futbalu na Slovensku a v okolitom regióne. Naozaj veľká a úprimná vďaka patrí naším maďarským partnerom, bez ktorých by tieto ciele zostali iba nesplnenými snami. Dnes môžeme začať žiť náš sen, ktorý bol pred štyrmi rokmi pri založení klubu – vybudovať funkčnú európsku akadémiu, ktorá bude vychovávať reprezentantov nášho mesta a nakoniec aj Slovenska. Som hrdý a zároveň ďakujem z celého srdca každému, kto sa pričinil o túto historickú investíciu.“

FC Košice a jeho maďarskí partneri majú pri svojich plánoch plnú podporu vedenia mesta

Viceprimátor a zároveň predseda predstavenstva KFA Marcel Gibóda (nezávislý) privítal aktivity Slovak Sport Development a vedenia FC Košice, ktorých cieľom je nielen návrat klubu do našej najvyššej súťaže, ale aj výchova talentov z mesta a blízkeho okolia a investície do športovej infraštruktúry v meste. Zdôraznil, že pri tom majú plnú podporu vedenia mesta.

„Sme radi, že v Košiciach máme takýchto zanietených ľudí, ktorí chcú vrátiť futbal v meste do slovenskej špičky a popri tom myslia aj na mládež. S maďarskými partnermi a klubom FC Košice sme absolvovali viaceré rokovania s cieľom, aby sme našli také spoločné riešenie, ktoré by bolo v súlade so schválenou stratégiou rozvoja športu. Takáto investícia je výborná správa, keďže nám popri KFA a plánovanej výstavbe kvalitných tréningových plôch v jej blízkosti ,vznikne na sídlisku Nad jazerom ďalší moderný športový komplex – Košická futbalová akadémia, spĺňajúca špičkové európske parametre.“ skonštatoval. 

(JP)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články