Art Film Fest Košice tento rok nebude

Art Film Fest Košice tento rok nebude

Len necelé dva mesiace pred začiatkom plánovaného 29. ročníka, ktorý sa mal konať od 17. do 24. júna v Košiciach, prichádzajú organizátori najstaršieho medzinárodného filmového festivalu s nečakanou a smutnou správou. Podujatie sa v tomto roku neuskutoční, pričom jediným dôvodom sú chýbajúce financie.

„Dúfali sme, že takéto rozhodnutie nebudeme musieť nikdy urobiť,“ uvádza vo vyhlásení producent Ján Kováčik, ktorý vedie festival od roku 2005. „Žiaľ, aktuálna ekonomická realita nás nepríjemne dostihla. Art Film Fest sa dlhé roky profiluje ako štandardný medzinárodný filmový festival, ktorý v 9-dňovom vydaní predstavuje jednu z najnáročnejších kultúrno-spoločenských udalostí, každoročne organizovaných v Slovenskej republike. Na dosiahnutie aspoň minimalistického finančného rozpočtu, ktorý by umožnil zrealizovať festival v rozsahu, aký účastníci a návštevníci nielen poznajú, ale aj očakávajú, chýba viac ako 200 000 eur. Od jesene minulého roku sme oslovili niekoľko desiatok štátnych i súkromných spoločností a firiem. Covidová pandémia, vojnový konflikt na Ukrajine, ako aj výrazný nárast nákladov predovšetkým na energie, sa v prípade oslovených subjektov prejavil v podobe odmietnutej, alebo neraz len symbolicky vyjadrenej finančnej podpore. Do poslednej chvíle sme dúfali, že niektoré dôležité subjekty, ktoré nám spoluprácu predbežne prisľúbili, ju aj dodržia. Ďalej sme už však čakať nemohli. Mrzí nás to aj kvôli partnerom a subjektom, ktoré nás napriek týmto nepriaznivým podmienkam podporili, za čo im chcem vyjadriť veľkú vďaku.“

Organizátori a stály štáb už teraz plánujú pracovať na tom, aby sa Art Film Fest mohol vrátiť do Košíc v júni 2023. Zaslúži si to história festivalu, pamiatka jeho dlhoročného prezidenta Milana Lasicu a v neposlednom rade aj jeho návštevníci.

zdroj: artfilmfest.sk

Foto: AFF

Odporúčame

TOP články