Východoslovenské múzeum v Košiciach predstaví najvzácnejšie darované exponáty

Východoslovenské múzeum v Košiciach predstaví najvzácnejšie darované exponáty

    Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach predstaví verejnosti najvzácnejšie darované exponáty. Výstavu pod názvom Dary a darcovia pripravilo pri príležitosti 150. výročia svojho založenia. Cieľom je poukázať na dôležitosť ušľachtilého činu darovania, ktorá múzeum sprevádza od jeho počiatkov.


      Výstava prezentuje vznik a okolnosti založenia Hornouhorského muzeálneho spolku v roku 1872. Rozdelená je podľa časových období. Predstavuje tiež jednotlivé osobnosti, ktoré stáli pri zakladaní múzea, a mapuje významné medzníky. Na základe údajov získaných z knihy darov vytypovali najreprezentatívnejšie zbierkové predmety takmer zo všetkých zbierkových fondov nachádzajúcich sa v múzeu. Na výstave predstavia aj štedrých darcov. Medzi nich patrili napríklad aj košický biskup Žigmund Bubics či gróf Alexander Dessewffy.
      „Medzi najzaujímavejšie vystavené exponáty patria napríklad skvostné intarzované nábytky, truhlice, olejomaľby, rytiny, fotografie, ale aj staré hračky, písomnosti, pečatidlá, zbrane alebo aj preparované zvieratá, herbáre, minerály,“ povedala kurátorka výstavy Uršula Ambrušová Tajkov.
      Výstavu slávnostne otvoria vo štvrtok (28. 4.) o 16.00 h v Historickej účelovej budove VSM, verejnosti má byť prístupná do konca marca 2023. Počas jej celého trvania budú pripravené rôzne sprievodné podujatia. K výstave vydali i výberový katalóg zbierok.

Zdroj: TASR

Foto: VSM

Odporúčame

TOP články