Archeologické múzeum sprístupnia verejnosti

Archeologické múzeum sprístupnia verejnosti

V priestoroch archeologického múzea Dolná brána v podzemí Hlavnej ulice v Košiciach minulý mesiac otvorili novú interaktívnu expozíciu mestského opevnenia. Verejnosti sprístupnia vynovené priestory v rámci osláv Dňa mesta od 1. mája.

Expozíciu, ktorá v sebe zahŕňa viaceré moderné multimediálne prezentácie, infokiosky, špeciálne efekty, 3D archeomodely a interaktívne prvky, sa podarilo zrealizovať aj vďaka finančnej podpore vo výške 180-tisíc eur od maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu v rámci projektu Živá história.

Ako po prehliadke vynovených priestorov skonštatoval námestník štátneho tajomníka pre hospodársky rozvoj maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu Péter Kiss-Parciu, financie, ktoré na tento účel poskytla aj ich vláda, boli veľmi dobre využité.

„Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa na tom podieľali. Teší ma, že vďaka tomuto projektu sa budú môcť turisti dozvedieť o našom spoločnom kultúrnom dedičstve. Verím, že aj v budúcnosti budeme môcť spolupracovať na ďalších spoločných projektoch, ktoré budú rozvíjať kultúrne dedičstvo na oboch stranách našej hranice.“ 

Mesto Košice sa podieľalo na stavebno-technických úpravách sumou 200-tisíc eur.

„Začalo sa to stavebnými prácami na jar minulého roka. Hlavné činnosti spočívali v sanácii muriva, kovových konštrukcií, inštalovali sa elektrické rozvody tak, aby bolo všetko pripravené na inštaláciu audiovizuálnej techniky a všetkých modelov,“ vysvetlil zástupca riaditeľa Magistrátu mesta Košice, vedúci oddelenia strategického rozvoja Richard Dlhý.

Košický primátor Jaroslav Polaček vyzdvihol, že vďaka spolupráci medzi mestom, Košickým samosprávnym krajom, Európskym zoskupením územnej spolupráce Via Carpatia, Krajským pamiatkovým úradom, maďarskou vládou, ich generálneho konzulátu v Košiciach a partnerským mestom Abaújszantó mohli vzniknúť vynovené priestory, ktoré budú lákadlom nielen pre turistov z oboch krajín, ale aj pre žiakov košických škôl, ktorí sa budú môcť atraktívnou formou zoznamovať s históriou nášho mesta. 

Opevnenie odkryla rekonštrukcia Hlavnej

Archeologické múzeum časti mestského opevnenia z 13. storočia bolo sprístupnené v roku 1998. Hlavným exponátom Dolnej brány sú historické murivá odkryté pri archeologickom výskume počas rekonštrukcie Hlavnej ulice. Cieľom obnovy bolo vytvoriť nový vizuál archeologickej expozície, ktorý sa modernou a kontaktnou formou snaží priblížiť dejiny Košíc jeho obyvateľom a návštevníkom.

(MK)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články