Zvonkohra na Hlavnej opäť funguje, zahrá vianočné piesne

Zvonkohra na Hlavnej opäť funguje, zahrá vianočné piesne

Po takmer 4 rokoch sa v stredu (14. 12.) rozoznela Košická zvonkohra. Dvadsaťdva zvonov opäť funguje aj vďaka obnove technológie a elektroniky, ktorú Správa mestskej zelene v Košiciach zrealizovala počas uplynulých piatich mesiacov. Nové digitálne riadenie zvonkohry navrhli a naprogramovali študenti Technickej univerzity v Košiciach a repertoár hudobných skladieb vytvorili košickí hudobníci.

Košická zvonkohra pri Spievajúcej fontáne vznikla ešte v roku 1997 v zvonolejárskej dielni Tomášková-Dytrychová na objednávku vtedajšieho primátora Košíc Rudolfa Schustera. Jej súčasťou je dvadsaťdva zvonov, ktoré  odkazujú na 22 košických mestských častí. Sú osadené na umelecky stvárnenom diele pripomínajúcom strom, ktorý navrhli Peter Sceranka (zosnulý) a Juraj Koban.

Až do roku 2019, keď ju z prevádzky vyradili opakujúce sa závažné technické problémy, patril jej zvuk neodmysliteľne ku koloritu Hlavnej ulice. „Veľmi sa teším, že pán Dohovič nám zvonkohru hudobne naprogramoval, a že bude opäť rozdávať radosť, navyše bez falošných tónov. Odporúčam všetkým návštevníkom „Košických rozprávkových Vianoc“, aby sa priši k našej zvonkohre sviatočne naladiť,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Najprv hrala falošne, potom už vôbec nie 

Inšpekcia stavu zvonkohry začiatkom roka 2022 odhalila viacero závažných poškodení. Riadiaca sústava, elektroinštalácia aj mechanické časti boli z veľkej časti nefunkčné. Problémy trápili aj „mozog“, teda takmer 15 rokov starý počítač zvonkohry zodpovedný za prehrávanie skladieb.

„Ukázalo sa, že oživiť zvonkohru nebude jednoduchá úloha, keďže je celá vytvorená na mieru a neexistovali diely, ktoré by bolo možné kúpiť a nahradiť kus za kus. Množstvo potrebných súčiastok na chod zvonkohry sa už ani nevyrába a museli sme ich nahrádzať modernejšími ekvivalentmi, ktoré neboli rozmerovo a nárokmi identické, čo si vyžiadalo ďalšie neočakávané dodatočné modifikácie. Do úspešného konca, by nebolo možné dotiahnuť všetko bez koordinácie práce mechanikov, elektrikárov aj odborníkov na programovanie,“ vysvetlil Erik Kuzma z Technického oddelenia Správy mestskej zelene v Košiciach.

Vymenili mechanické diely, zmodernizovali ovládanie

V rámci opráv na zvonkohre sa kompletne vymenili mechanické diely fontány, ktoré sa starajú o zopínanie zvonov. Nové sú aj lanká spájajúce srdcia zvonov so systémom odbíjania, obnovili sa aj lokálne elektrické riadiace obvody a softvér ovládania.

Nové riadenie zvonkohry prinieslo možnosť správy na diaľku a skladby je možné po novom nahrávať v dátových súboroch, ktoré dokáže program preniesť do zvukovej podoby. Nový systém nahrávania skladieb výrazne zjednodušuje úpravu aj prispôsobovanie skladieb pre zvonkohru. Návrh a testovanie softvéru trval viac ako tri mesiace, pretože je kompletne nový a na mieru ušitý našu zvonkohru,“ povedal študent Technickej univerzity v Košiciach, člen Univerzitného vedeckého parku Technicom a autor softvéru nového riadenia zvonkohry Samuel Schnelly. 

„Som šťastná, že po dlhých rokoch, keď bola zvonkohra nútene odstavená, ju môžeme rozozvučať práve pred vianočnými sviatkami. Určite pomôže vytvoriť tú správnu sviatočnú atmosféru a prinesie radosť návštevníkom mestského centra. Oprava to nebola jednoduchá, ale som rada, že aj vďaka spolupráci našich pracovníkov s Technickou univerzitou a košickými hudobníkmi sa ju podarilo úspešne zavŕšiť,“ povedala Marta Popríková, riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach.  

Zvonkohra zahrá počas sviatkov známe Vianočné piesne

Skladby pre nové riadenie zvonkohry vytvorili košickí umelci a do konečnej podoby ich upravil dirigent Igor Dohovič. Repertoár obsahuje známe skladby klasickej, svetovej a domácej hudby, ktorého súčasťou sú aj tradičné vianočné piesne.

„Košická zvonkohra je ikonickou súčasťou mesta, preto som po oslovení zo strany mesta Košice rád pomohol s jej oživením. Každá skladba musela byť na mieru upravená pre konkrétny počet zvonov a ich tónový rozsah, rovnako sme museli pri procese tvorby myslieť aj na technické možnosti zvonohry a prispôsobiť im tempo skladieb. Nebola ľahké nájsť tie správne skladby, výber sme museli dôsledne zvažovať a občas sme šliapli aj mimo, ale myslím si, že výsledok stojí za to. Som presvedčený, že kto pôjde okolo a bude počuť zvonkohru, rozpozná skladbu a bude s jej stvárnením spokojný,“ skonštatoval Igor Dohovič. 

Zdroj: DT

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články