Zeminu z výstavby KFA odvezie do Vyšného Opátskeho vyše 2 500 nákladiakov

Zeminu z výstavby KFA odvezie do Vyšného Opátskeho vyše 2 500 nákladiakov

Uplynulý utorok sa z areálu Košickej futbalovej arény (KFA) začalo s odstraňovaním uloženej zeminy, ktorá tam zostala po výkopových prácach pri výstavbe tohto štadióna.

Vo verejnom obstarávaní na naloženie, odvoz a vykládku 30 525 „kubíkov“ zeminy, ktorá váži cca 52 000 ton, uspela spoločnosť PPKK Servise zo Šamorína. Ich víťazná ponuka vo výške 89 133 eur bola o vyše polovicu nižšia ako predpokladaná hodnota zákazky.

KFA a.s. zároveň uzavrela zmluvu o dovoze a naložení zeminy so Slovenským vodohospodárskym podnikom a súkromným investorom, ktorí túto zeminu odoberú a môžu ju použiť na stavebné účely. Doposiaľ takmer 400 nákladných áut odviezlo k brehom Hornádu pri nadjazde do Vyšného Opátskeho niečo vyše 15 percent celkového objemu zeminy.

Po úplnom vyprataní môže mesto koncom roka odovzdať pozemok investorom

Predpokladaný termín odstránenia zeminy je záver nasledujúceho mesiaca. Postarať by sa o to malo spolu vyše 2 500 nákladiakov. Úplne vypratanie tohto územia je predpokladom k jeho odovzdaniu mestu, ktoré ho následne v zmysle Memoranda odovzdá spoločnosti Slovak Sport development (SSD), ktorá zastupuje maďarských investorov v druholigovom klube FC Košice. 

Spoločnosť sa v schválenom Memorande s mestom Košice zaviazala, že na prenajatých pozemkoch mesta pri KFA vyrastie futbalová akadémia FC Košice v predpokladanej hodnote 4 milióny eur. Slúžiť bude najmä na tréningy áčka a mládežníckych kategórií futbalistov v žlto-modrých dresoch. Mestskí poslanci im na tento účel schválili prenájom pozemkov na 30 rokov v sume 1 euro ročne.

Predseda predstavenstva KFA a zároveň košický viceprimátor Marcel Gibóda (nezávislý) je rád, že sa im podarilo urobiť dôležitý krok v tomto procese a spolu s týmto maďarským investorom a klubom FC Košice sa posunuli ďalej pri plánovanej výstavbe tréningovej futbalovej akadémie.

Zeminu nebolo možné použiť pri aktuálnej výstavbe obchvatu Košíc

„Mrzí ma, že to trvalo dlhšie ako sme pôvodne predpokladali. Mali sme veľký problém, kam by sa dala táto zemina odviezť a umiestniť. Pôvodne navrhnuté riešenie, aby sa zemina použila pri pripravovanom juhovýchodnom obchvate Košíc na R2-ke Šebastovce-Košické Oľšany, nebolo možné uskutočniť. Zemina by sa musela ďalej upraviť a zhutniť, čo by spôsobilo obrovské finančné navýšenie tohto procesu. Aj predstavitelia FC Košice sa nám ústretovo snažili v tomto smere pomôcť, no tiež mali problém nájsť miesto, kde by sa zemina mohla premiestniť. Teší ma, že prostredníctvom verejnej súťaže sme aj v spolupráci s partnermi našli riešenie a po vyprataní zeminy do konca roka odovzdáme toto územie spoločnosti SSD.“

Aktuálne sa dokončujú nájomné zmluvy a ďalšie právne záležitosti týkajúce sa napr. odkúpenia projektovej dokumentácie alebo uhradenie podielu na už postavených komunikáciách a inžinierskych sieťach. Rokujú o nich právnici všetkých strán teda mesta, KFA a spoločnosti SSD.

„Vzhľadom na dlhú dobu nájmu a aj predchádzajúce negatívne skúsenosti mesta s podobnými nájmami v minulosti ako aj výšku investície zo strany SSD sa snažíme spolu nastaviť obojstranne výhodné podmienky, ktoré zaistia vzájomné zabezpečenie majetku mesta a investície súkromnej spoločnosti. Našou snahou je, aby potrebné zmluvy mohli byť podpísané najneskôr dovtedy, pokiaľ sa ukončí vývoz zeminy,“ tvrdí Gibóda. 

Majetko-právne je už vysporiadaná aj plocha pre tretie ihrisko

Projekt výstavby tréningových plôch aj so zázemím má platné územné a stavebné povolenie, ktorého vlastníkom je KFA. Aj to je predmetom dohody medzi KFA a spomínaným investorom, na ktorého potom za finančnú odplatu prejdú tieto povolenia a aj samotný projekt.  

„Predpokladáme, že by sa s výstavbou oboch tréningových ihrísk a budovy zázemia vrátane šatní mohlo začať už na jar a do konca budúceho roka by to mohlo byť hotové. Zároveň Mesto Košice v spolupráci s KFA pripravuje územie pre tretie ihrisko, ktoré sa už podarilo majetko-právne vysporiadať. To by sa mohlo začať stavať po získaní príslušných povolení.“

Ako ešte dodal predseda Predstavenstva KFA, mesto Košice podporuje aj plánovanú tréningovú mládežnícku akadémiu medzi električkovým obratiskom na Važeckej ulici na sídlisku Nad jazerom a štadiónom FK Krásna. Pripomenul, že k tomu je potrebné najprv zmeniť územný plán: „Zmenu si vyžiadal samotný investor, aby mohol spustiť investíciu v tejto lokalite. Územný plán sa má už onedlho zverejniť na verejné pripomienkovanie. Po ukončení schvaľovacích procesov na Okresnom úrade má byť predložený poslancom mestského zastupiteľstva na ich najbližšom rokovaní. Verím, že po uskutočnení týchto krokov sa bude môcť aj tam začať s výstavbou.“ 

Zdroj: DT

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články