Minister obrany ocenil medailami bývalých príslušníkov PTP z Košického kraja

Minister obrany ocenil medailami bývalých príslušníkov PTP z Košického kraja

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) v piatok (21. 10.) v Košiciach odovzdal pamätné medaile siedmim bývalým príslušníkom pomocných technických práporov (PTP) z Košického kraja. Pri príležitosti piateho výročia odhalenia pamätnej tabule venovanej tzv. pétépákom na Hlavnej ulici minister pripomenul ich tŕnistú životnú cestu.

Komunistický režim totiž týchto občanov s nálepkou „politicky nespoľahliví“ v rokoch 1950 – 1954 využíval na ťažké a nebezpečné práce. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Obeťami odporného mechanizmu politického násilia boli tisíce mladých mužov, no poznačené boli aj ich rodiny. Vojenské tábory nútených prác pošliapali množstvo osudov – komunistická totalita ich fyzicky aj duševne zmrzačila a obrala nielen o nádej na dôstojnú a pokojnú budúcnosť, ale často aj o život. Ich nezlomnosť a vytrvalosť je pre nás doživotnou inšpiráciou,“ povedal minister.

Pomocné technické prápory boli pracovné útvary Československej ľudovej armády. Od svojho vzniku mali preukázateľne perzekučný charakter, keďže osoby označené ako odporcovia vládnuceho režimu v nich namiesto základnej vojenskej služby vykonávali nútené práce v baniach, na stavbách, v lomoch, lesoch a na ďalších pracoviskách. Vznik týchto útvarov nerešpektoval a porušoval základné ľudské práva a slobody a bol v príkrom rozpore so zásadami humanizmu a demokracie. Celkovo nimi prešlo zhruba 60 000 osôb.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články