Zavlažovacie „megavaky“ pomôžu smädným stromom v Mestskom parku

Zavlažovacie „megavaky“ pomôžu smädným stromom v Mestskom parku

Košice sa stanú prvým mestom na Slovensku, ktoré bude dbať na to, aby stromy v Mestskom parku mali dostatok vlahy aj počas sucha. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) zakúpila štyri veľkokapacitné zavlažovacie vaky TREEIB s objemov 1 500 litrov. Tie sa dajú používať jednotlivo alebo spolu a dokážu zabezpečiť potrebnú dávku vody aj pre plne dospelý strom.

Systém veľkokapacitných vakov, ktoré sa využívajú sa aj v Prahe, Calgary alebo Santiagu de Chile, premiérovo otestovali dnes predpoludním v Mestskom parku.

„Počas prvých týždňov je naším cieľom vyskúšať ich a získať potrebné skúsenosti s ich obsluhou a premiestňovaním. Následne sa začnú objavovať aj v iných lokalitách,“ uviedol prevádzkovo-technický námestník SMsZ Peter Vrábel. 

Zavlažovacie vaky by sa mali využívať štyri až päťkrát v roku. Oproti bežnému polievaniu sa voda uvoľňuje postupne počas zhruba 12 hodín na miesto s aktívnymi koreňovými vlásočnicami za okrajom koruny, cez ktoré strom získava vodu zo zrážok.

Na krádež upozornia SMS správou

Vaky sú napriek svojmu rozmeru 600x105x30 centimetrov dostatočne ľahké a mobilné. Zároveň sú však odolné a viacnásobne využiteľné. Pred krádežou sú chránené GPS lokátorom, ktorý v prípade zmeny polohy vaku upozorní majiteľa esemeskou. Nové veľkokapacitné vaky doplnia sortiment malých zavlažovacích vakov, ktoré sa pri nových výsadbách v meste využívajú od roku 2020. Na novinku upozornil koncom minulého roka námestník primátora mesta Košice Marcel Gibóda (nezávislý), ktorý sa zúčastnil podujatia Planet Budapest 2021 Expo.

„Mestský park v Košiciach je od roku 2019 národnou kultúrnou pamiatkou, avšak po likvidácii Mlynského náhonu ešte v časoch socializmu v ňom nie je dostatok podzemnej vody. Aj preto najmä staršie a veľké stromy počas sucha trpia a našou povinnosťou je chrániť ich. Aby sme stromy udržali v dobrej kondícii, potrebujeme k ich koreňovým systémom dostať aspoň niekoľkokrát ročne dostatočné množstvo vody a výživných látok,“ skonštatoval.

Po extrémne teplom júni dostanú stromy dostatok vlahy

Potreba dodatočného zalievania vegetácie v meste sa stáva v súčasnej dobe extrémnych prejavov počasia otázkou jej prežitia. Aj v Košiciach je aktuálnym problémom výrazný zrážkový deficit, a tak sa využitie vakov môže stať kľúčovým pre zachovanie dobrej kondície veľkých stromov. Pre znižovanie hladiny podzemnej vody a nerovnomerné rozloženie zrážok počas roka viditeľne trpia aj dospelé stromy s rozsiahlym koreňovým systémom.

„Vieme, že jeden dospelý strom nahradí svojím prínosom desiatky čerstvo vysadených, ktoré ešte potrebujú dlhé roky na to, aby prinášali porovnateľné benefity pre mesto a jeho obyvateľov vo forme viazania uhlíka, filtrácie vzduchu, výroby kyslíka a ochladzovania svojho okolia. Výsledky využívania veľkých zavlažovacích vakov z iných miest nám dávajú nádej, že s ich pomocou budeme vedieť zachovať aj ostatné vyše storočné stromy pre nasledujúce generácie. Od tejto našej aktivity si sľubujeme zlepšenie zdravotného stavu stromov, zvrátenie ich chradnutia, návrat k ich zdravému rastu a predĺženie života,“ doplnila riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach Marta Popríková. 

(DT)

Foto: MK

Odporúčame

TOP články