Z Ukrajiny cez Košice až do Paríža

Z Ukrajiny cez Košice až do Paríža

Dievčatko, ktoré na Ukrajine vynosila náhradná matka vyšetrili v Košickej UNLP

Maličkú Joy priniesli na vyšetrenie do UNLP, keď mala 11 dní. Do Košíc pricestovala z Užhorodu, kde ju porodila náhradná ukrajinská mama francúzskym rodičom. Tí si po ňu do Užhorodu, pár kilometrov od slovenských hraníc, prišli osobne. Patria medzi šťastlivcov, ktorým sa  v tomto vojnovom čase podarilo ku svojmu vlastnému genetickému dieťaťu dostať. Stovky malých novorodencov, ktorých priviedli na Ukrajine na svet náhradné matky, alebo by sa mali narodiť v krátkom čase, sa k rodičom dostať nevedia.

Bábätko vyšetril skúsený neonatológ UNLP Peter Krcho. Pomohol na svet stovkám predčasne narodených detí. Táto mimoriadna situácia zasiahla aj jeho a celý tím. „Je veľa informácií o tom, že na Ukrajine sú deti, ktoré sú deťmi rodičov z iných krajín. Je ich tam veľmi veľa, rodičia takýchto detí nás požiadali o pomoc. Radi pomôžeme. Tieto bábätká sa rodia  v nejasných podmienkach, v stresových a doslova život ohrozujúcich situáciách.  Nevieme, čo všetko zažívajú počas pôrodu. Sú to deti genetických rodičov z Európy. Sú to malí Európania.“

Malú Joy vyšetroval skúsený neonatológ Peter Krcho.

Z Odesy do Užhorodu

Diavčatko Joy vynosila francúzskym rodičom Nelly a Julianovi náhradná matka z Odesy. Statočne precestovala stovky kilometrov cez vojnou zmietanú zem až do Užhorodu. Ich dieťa sa narodilo za okolností, ktoré si pred pár mesiacmi civilizovaná Európa nedokázala predstaviť. Na vyšetrenie prišli pre strasti, ktoré prežila ukrajinská mama tesne pred pôrodom. Dievčatko sa vypýtalo na svet o tri týždne skôr. Napriek tomu, že malú Joy očakávali až začiatkom apríla, začala rodiť už počas šialenej cesty z Odesy cez celú Ukrajinu.
„Práve tento rok budeme mať desiate výročie nášho sobáša. Toto je náš najväčší dar. Náš zázrak,“
vraví už s úľavou v tvári  a so slzami v očiach mama Nelly, krátko po tom, čo sa bábätka ujal neonatológ Peter Krcho. „Mali sme nejaké obavy o jej zdravie, najmä o srdiečko a mozog. Ale teraz sme už spokojní, je v dobrých rukách,“ dodáva otec Julian.

Vyšetrenie v nemocnici ukázalo, že napriek komplikovanému pôrodu a rizikovým okolnostiam je prognóza dieťaťa dobrá a nie je ohrozené ďalším presunom lietadlom do Paríža. „Išlo o bazálne vyšetrenia, stanovenie základných krvných a biochemických parametrov ale súčasne aj o veľmi podrobný a detailný scan všetkých orgánových systémov. Bez tohto podrobného vyšetrenia sa nedá naozaj fundovane vyjadriť k tomu, či dieťa môže cestovať ďalej. Aby Joy bola prenášaná lietadlom, musíme to všetko vedieť. Pri vzlietnutí a pristávaní sa menia tlakové pomery v kabíne lietadla, novorodenci na to reagujú veľmi citlivo, môže to byť spojené s určitým rizikom,“ upresnil Peter Krcho.

Na dramatickú situáciu detí upozornili viaceré médiá

Ukrajina je jednou z krajín, ktorá legálne ponúka možnosť náhradného materstva pre cudzincov za finančný poplatok. Túto možnosť využívajú tisíce párov z Európy, Kanady, ale aj z Číny, či iných krajín sveta. Ročne sa tak na Ukrajine narodí približne 2500 detí. Viaceré médiá, napríklad ČT,  priniesli emotívne reportáže o tom, v akých podmienkach žijú detí, ktoré porodili náhradné mamy a nemôžu sa kvôli vojnovému konfliktu dostať ku svojím genetickým rodičom. Podľa Denník N z 22. marca len v podzemnom kryte v Kyjeve žije 19 detí, niektoré majú mesiac, narodili sa presne na začiatku vojny. Na problém už upozornila komisárka Európskej únie pre vnútorné záležitosti Ylva Johannsenová, ktorá žiada o okamžitú evakuáciu týchto detí z Ukrajiny.

Zdroj: UNLP

Foto: UNLP

Odporúčame

TOP články