Rekonštrukcia Angels Arény je v plnom prúde

Rekonštrukcia Angels Arény je v plnom  prúde

Dlhoočakávaná rekonštrukcia a modernizácia Angels Arény, ktorá odštartovala koncom minuého mesiaca je v plnom prúde. Aktuálne prebiehajú búracia práce. Zmizla už palubovka i tribúny. Zákazku získala vranovská spoločnosťou Betpres, ktorá uspela spomedzi deviatich uchádzačov vo verejnom obstarávaní s najlacnejšou ponukou vo výške takmer 2,64 miliónov eur. Táto suma je o tretinu nižšia než predpokladaná hodnota zákazky.


Mesto chce rekonštrukciu financovať aj z Fondu na podporu športu. Koncom januára požiadalo o získanie dotácie v maximálnej výške 1,25 milióna eur. Angels Aréna by mala byť hotová do 18 mesiacov.

Po ukončení rekonštrukcie mesto upraví a zmodernizuje aj okolie Angels Arény v predpokladanom náklade 1,3 milióna, na ktoré už je vydané právoplatné územné rozhodnutie a pripravuje sa žiadosť o stavebné povolenie.

Mesto už odovzdalo na základe dohody a v súlade s podpísanou zmluvou stavenisko Angels Arény víťaznej spoločnosti, čím sa oficiálne začali rekonštrukčné práce. 

Priestor pre šport i kultúru

Po rekonštrukcii a modernizácii budú môcť halu využívať profesionálni i amatérski športovci, športové kluby, mládežnícke športové organizácie a školy na rôzne druhy športov ako basketbal, mládežnícky volejbal, futsal, športová streľba, karate, MMA, takewondo, florbal, kickbox alebo na kondičnú prípravu. Hala bude slúžiť aj na kultúrne a spoločenské podujatia. Mesto ju bude vydávať do krátkodobého alebo dlhodobého prenájmu na základe platného všeobecne záväzného nariadenia.


Neostanú na ulici

Športové kluby, ktoré doteraz pôsobili v Angels Aréne, neostanú na ulici. Po náročných rokovaniach sa košickej radnici podarilo dohodnúť s Košickým samosprávnym krajom, ktorý ich prichýli ako zriaďovateľ na základe nájomnej zmluvy v zrekonštruovaných priestoroch Strednej odbornej školy v Šaci. Nová Angels Aréna poskytne po skončení rekonštrukcie kvalitné podmienky pre tréningovú prípravu a ligové súťažné duely v rôznych druhoch športov. 

Aj Young Angels sa sťahujú

Basketbalistky Young Angels ešte do začiatku rekonštrukcie stihli v hale odohrať dva súťažné zápasy. Aj tento klub sezónu dohrá na palubovke SOŠ Šaca.

„Nebolo to jednoduché, ale podstatné je, že nám mesto Košice vyšlo v ústrety a nechalo nás dohrať februárové zápasy v Angels Aréne. Sme vďační za zapožičanie potrebného športového vybavenia, ktoré nám umožní v Šaci pôsobiť. Hala, v ktorej sme doteraz hrali, už dlhodobo nespĺňala požiadavky na kvalitný športový stánok. Verím, že na nás fanúšikovia nezanevrú ani v Šaci a budeme im aj naďalej prinášať radosť,“ uviedol manažér basketbalistiek Young Angels Daniel Jendrichovský.

Čo spôsobilo zdržanie

Okrem prác v interiéri haly sa na budove v súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu zrenovuje obvodový plášť. Jej vzhľad sa vráti zhruba do polovice minulého storočia, keď bol pôvodný objekt prestavaný na Športovú halu. Keďže budova je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, kvôli zachovaniu jej urbanistickej a architektonickej hodnoty musel projektant rešpektovať viaceré ich pripomienky. 

Zároveň lehota na predkladanie ponúk počas verejného obstarávania sa musela niekoľkokrát presunúť kvôli celkovo 28 žiadostiam uchádzačov o vysvetlenie súťažných podkladov. Tieto faktory spôsobili takmer ročné zdržanie oproti pôvodne plánovanému termínu začiatku rekonštrukčných prác, ktoré sa mali začať na jar minulého roka.  

Zmeny v interiéri

Počas rekonštrukcie sa pôvodné tribúny úplne zrušia a vybuduje sa nové hľadisko s kapacitou 846 miest na sedenie. Vzniknú aj nové šatne pre športovcov, rozhodcov, trénerov, sprchy a sociálne zariadenia a položí sa aj nová palubovka. Pribudnú aj nové priestory pre zamestnancov haly, či sociálne zariadenia pre divákov.

Nad šatňami vznikne antidopingová miestnosť so sprchou a kancelária s kuchynkou. Vo vstupnej časti sa vybuduje aj kaviareň s kapacitou pre 24 hostí aj s malou galériou, odkiaľ bude možné sledovať tréningy alebo zápasy.

Stavebné práce počas najbližších 18 mesiacoch spôsobia obmedzenie využívania parkovacích miest na rampovom parkovisku v smere od bývalých kasární na Moyzesovej ulici. 

(KM)

Z histórie: Vojakov vystriedali športovci

Halu postavili v roku 1903 ako poslednú súčasť najväčšieho kasárenského komplexu na Slovensku. V čase svojho vzniku slúžila najmä ako jazdiareň dôstojníkov delostreleckých kasární. V roku 1950 nevyužitú jazdiareň prebudovali na športovú halu s hracou plochou. Na jej južnej strane v roku 1962 pristavali administratívnu budovu telovýchovných orgánov. Najprv niesla názov Stará športová hala (zaužívaný do dnes), neskôr Infinity Aréna a od roku 2015 už Angels Aréna. Pôvodný klub Good Angels Košice (dnes Young Angels Košice) v hale sídlil od 1. augusta 2015.

(VM)

Odporúčame

TOP články