Vlakové spojenie Košíc s Budapešťou sa zlepší

Vlakové spojenie Košíc s Budapešťou sa zlepší

Od 12. decembra sa mení cestovný poriadok Železničnej spoločnosti Slovensko. Najvýraznejšou zmenou pre Košice je zlepšenie spojenia s maďarským Miškovcom a Budapešťou.

Kým doteraz jazdili na trase Košice – Budapešť dva páry EC vlakov, po novom to bude až sedem. V čase medzi 6.01 h a 18.01 h pôjdu každé dve hodiny.

Vo vnútroštátnej doprave pocítia podľa MDV zmeny najmä cestujúci na južnej trase z Bratislavy do Košíc. Po novom už vlaky nebudú chodiť túto trasu priamo, ale vlaky budú chodiť samostatne na trasách Bratislava – Banská Bystrica a Zvolen – Košice.
„Naším spoločným zámerom je neprenášať každodenné južné meškania medzi Palárikovom a Žarnovicou na cestujúcich medzi Zvolenom a Košicami,“ zdôvodnil zmenu predseda Predstavenstva ZSSK Roman Koreň. O prípadných meškaniach či odrieknutých vlakoch ZSKK informuje na webstránke, ako aj sociálnych sieťach tak, aby sa cestujúci dozvedeli informáciu čo najskôr.

Na novom grafikone vlakovej dopravy spolupracovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR s Útvarom hodnoty za peniaze. Tvorcovia pri ňom vychádzali z analytických dát aj regionálnych potrieb. Výsledkom je, že vlaky ZSSK najazdia v budúcom roku o dva milióny vlakokilometrov viac ako tento rok.
„Vlaky podľa nového grafikonu najazdia budúci rok 35,8 milióna kilometrov. Železnice ako najekologickejšia forma dopravy sú jednoznačne budúcnosťou verejnej osobnej dopravy, na to, aby sa stali voľbou číslo jeden pre cestujúcich, však potrebujeme nielen moderné vlaky, ale aj kvalitnú infraštruktúru. Ak to naozaj so železničnou dopravou a zlepšovaním služieb myslíme vážne, musíme do nej investovať viac peňazí aj zo štátneho rozpočtu,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Zdroj: TASR

Foto (ilust.): ZSSK

 

   

Odporúčame

TOP články