V stredu budú na Jazere opäť likvidovať sinice

Na Jazere sa v utorok budú opäť likvidovať sinice

Mesto Košice bude v stredu 3. augusta po dvoch týždňoch od predchádzajúcej aplikácie biologických prípravkov Profi-baktérie a Oxyhum pokračovať v odstraňovaní nebezpečných siníc z vôd košického Jazera v mestskej časti Nad jazerom.

Zabezpečenie a zvýšenie kvality vody v jazere bude mať aj tentoraz na starosti spoločnosť Rawat consulting z Brna pod odborným dohľadom profesora Blahoslava Maršálka z tamojšej Masarykovej univerzity. Udeje sa podobným spôsobom ako počas predchádzajúcich odstraňovaní siníc v uplynulých 7 rokoch.

Túto vodnú plochu bude od stredajšej piatej ráno do šestnástej hodiny brázdiť špeciálne nafukovacie plavidlo. Pracovníci českej spoločnosti z neho do vody aplikujú prípravky bakteriálnych zmesí (Profi-baktérie) spolu s vodnou zmesou oxidovaných huminových látok (Oxyhum), ktoré sú výlučne na prírodnej báze (extrakty z rašeliny, slamy a vodných rastlín). Ide o koncentrované bakteriálne prípravky, ktoré významne urýchľujú naštartovanie a obnovu biologickej rovnováhy ekosystému v nádržiach.

Sinice uhynú po použití biologických prípravkov

Princíp metódy a techniky pôsobenia prípravkov je, že mikroorganizmy pre svoj rast spotrebovávajú dusík a fosfor a znižujú využiteľnosť týchto živín vo vodnom stĺpci zabudovávaním do svojej bunkovej  hmoty. Tým ich robia nedostupnými pre riasy a sinice. Zároveň svojou štruktúrou zamedzujú postup fotosyntetickej aktívnej radiácie do vody, čím zamedzujú rozvoju siníc.

Metóda spočíva v tom, že látka vytvorí vrstvu, ktorá zabráni prístupu kyslíka ku siniciam a tie bez neho následne uhynú. Profesor Maršálek aj so svojimi kolegami aplikuje túto ekologickú metódu okrem domovského Česka napr. aj v Austrálii, Brazílii alebo Etiópii. V Košiciach sa s týmto ekologickým čistením začalo ešte v roku 2015 a odvtedy sa kvalita vody na jazere výrazne zlepšila. Podľa analýz Regionálneho úradu verejného zdravotníctva je tam voda vhodná na kúpanie, pričom citliví ľudia a deti by to mali zvážiť.

Mesto Košice v tej súvislosti žiada rybárov, aby v stredu do 17.00 hod nevykonávali nahadzovanie na vodnej ploche jazera. Okrem rybolovu tam počas celého dňa nebude povolené ani kúpanie na prírodnom kúpalisku.

(DT)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články