V Košiciach bude počas obeda zakázané fajčiť na terasách

Mestské zastupiteľstvo vyčlenilo z rezervného fondu takmer 1,5 milióna eur

Na letných terasách v Košiciach, kde sú prevádzkované stravovacie služby, bude v čase od 12.00 do 14.00 h zakázané fajčiť. Na svojom štvrtkovom rokovaní to zmenou všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o čistote a verejnom poriadku schválili mestskí poslanci.

        Od nového roka bude fajčenie zakázané v exteriérových sedeniach na verejných priestranstvách, kde sú prevádzkované stravovacie služby a do vzdialenosti štyroch metrov od týchto exteriérových sedení v uvedenom čase. Zákaz fajčiť bude platiť aj do vzdialenosti desať metrov od vestibulu železničnej stanice a autobusovej stanice. Za návrh poslanca Zdenka Liptáka hlasovalo 25 poslancov, jeden bol proti a zdržali sa šiesti. Ako Lipták pripomenul, tento návrh predkladal aj pred dvomi rokmi. Vtedy neprešiel o jeden hlas.
        Poslanci zároveň odobrili zmenu VZN, ktorou sa bude za znečistenie verejného priestranstva považovať aj umiestňovanie krmiva v intraviláne mesta, vynímajúc umiestňovanie kŕmidiel pre vtáky a napájadiel pre zvieratá. „Mestská polícia má sústavne problémy s ľuďmi, ktorí prikrmujú domáce mačky, ktoré ale žijú voľne medzi blokmi a je ich stále viac a viac. Aj mačiek a aj krmičov. Množstvo krmiva spôsobuje však to, že sú kŕmené aj potkany a myši, pri ktorých sa nám v meste Košice nedarí znižovať ich počty,“ vysvetlil Lipták.
        MsZ tiež schválilo presun kompetencie z mesta na mestské časti (MČ), ktorou MČ opäť budú môcť určovať pravidlá času predaja v obchode a času prevádzky služieb na svojom území.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.)

Odporúčame

TOP články