Štvrtková búrka napáchala škody aj na majetku mesta

Štvrtková búrka napáchala škody aj na majetku mesta

Štvrtková prietrž mračien v Košiciach a okolí spôsobila škody aj na mestskom majetku. Problémy so zaplavenou traťou hlásili z Detskej železnice v Čermeli, v ZOO popadali konáre na ohrady pre zvieratá a prepadla sa tam aj časť cesty. Zo svojich brehov sa vylial Čermeľský potok aj so svojimi prítokmi. Mesto Košice vyslalo na obe miesta kontrolu, aby zmonitorovala škody.

Vláčik v Čermeli zrána nepremával

Silný prívalový dážď rozvodnil dva lesné potoky a voda z nich naplavila na trať Detskej železničky (DZ) množstvo bahna a drevo. Škody odstraňovalo približne 20 dobrovoľníkov, ako aj zamestnancov mestských podnikov. Prevádzkovateľ DZ si na pomoc zavolal aj bager Mestských lesov a Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). „Na mieste sme si prezreli rozsah škôd. Chcem sa poďakovať DPMK, Kositu aj Mestským lesom za poskytnutie techniky a pracovníkov. Som nesmierne rád, že aj s našou pomocou sa podarilo zaplavenú trať spojazdniť ešte v dopoludňajších hodinách,“ povedal po obhliadke námestník primátora Košíc Marcel Gibóda (nezávislý). Ten spolu s predsedom občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomírom Lehotským nevylúčili, že živelná pohroma výrazne skrátila predpokladanú životnosť podvalov na železničke. Trať pritom pred 2 rokmi zrekonštruovali.

Živel poškodil ohradníky u šeliem v ZOO

Silný vietor a dážď za sebou zanechali spúšť aj v Zoologickej záhrade. Vedenie odhadlo škody na minimálne 20 000 eur. Popadané stromy a konáre poškodili kovové oplotenia a elektrické ohradníky vo viacerých výbehoch. Najväčšie škody sú vo výbehu so zubrami a jeleňmi, elektrické oplotenie bolo poškodené najmä u šeliem – vlkov a medveďov. Kvôli silnému prívalovému dažďu sa vybrežil potok Hrabuša a pri vstupe do DinoParku sa prepadol takmer 50 metrov dlhý úsek cesty. Aj vďaka mimoriadnemu nasadeniu zamestnancov ZOO sa podarilo areál sprístupniť pre návštevníkov už o deviatej ráno.

(JP)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články