SMsZ odporúča nosiť na cintorín dekorácie z recyklovateľných materiálov

Pandémia na košických školách sa zhoršuje

Návštevníci cintorínov by mali zvoliť dekorácie na hroby z recyklovateľných materiálov. Pomohlo by tiež, keby ľudia v čo najväčšej miere triedili odpad vznikajúci na cintorínoch. Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach ako správca Verejného cintorína a Krematória apeluje na ľudí, aby si k ozdobeniu hrobov vybrali prírodné kvety a materiály.

„Ich životnosť je síce kratšia, ale po sviatkoch je ich možné umiestniť do niektorého zo sto kontajnerov na bioodpad rozmiestnených na území cintorína, ktorých obsah končí v našej kompostárni,“ priblížil hovorca SMsZ v Košiciach Peter Sasák.

Spresnil, že kvety a vence tam po spracovaní dostávajú druhé využitie vo forme certifikovaného kompostu. „Rozhodnutím používať iba kompostovateľné materiály pomáhate udržiavať naše mesto a prírodu čistejšími, predchádzate vzniku ťažko rozložiteľného plastového odpadu a znižujete aj svoju uhlíkovú stopu,“ doplnil Sasák.

Cintorín je na Dušičky pripravený

Na Verejnom cintoríne SMsZ minulý týždeň dokončila bezpečnostné a zdravotné orezy drevín. Pracovníci každý deň zabezpečujú čistotu a údržbu cintorína, čistia cesty a chodníky a priebežne hrabú padajúce lístie, ktoré potom odvážajú do kompostárne.

K dispozícii je 100 smetných nádob na komunálny odpad a 100 nádob na biologicky rozložiteľné odpad. Na plastový odpad je vyčlenených 40 kontajnerov a rovnaký počet pletivových košov na veľkoobjemový odpad.

Pre návštevníkov sú pripravené aj nové kanvy na zalievanie a drobné náradie na zapožičanie k úprave a čisteniu hrobov. Počas Dušičiek budú na košickom Verejnom cintoríne a v Krematóriu mimoriadne predĺžené otváracie hodiny.

Zdroj: TASR, SMsZ

Foto: Miro Vacula


Odporúčame

TOP články