Hoci malo Slovensko na letnej olympiáde v Paríži jedno z historicky najmenších zastúpení v počte športovcov, pod konečným výsledkom krajiny sa výrazne podpísali práve športovci z Košíc. Výsledky tenistky Anny Karolíny Schmiedlovej, skejtbordistu Richarda Turyho, vodnej slalomárky Zuzany Paňkovej potešili celé Slovensko a nestratili sa ani ďalší Košičania. V rámci olympijského bodovania tak mali Košice najúspešnejších slovenských športovcov.
Slovensko malo Letných olympijských hrách spolu len 28 športovcov, celkovo však až piati z nich boli z Košíc alebo z košických športových klubov. A trojica z nich sa ocitla v prvej päťke najlepších športovcov vo svojich jednotlivých disciplínach.
Okrem už spomenutých košických športovcoch zasiahli do bojov v Paríži ešte aj jachtár Róbert Kubín a džudista Marius Fízeľ. Aj keď ich výsledky neboli až také prenikavé, obaja veľmi dôstojne reprezentovali svoj šport a naše mesto a krajinu.
Anna Karolína Schmiedlová
Najlepšia slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová, ktoré je momentálne 84. vo svetovom rebríčku, našla na celom singlovom tenisovom turnaji len dve premožiteľky. Cestou porazila favoritky ako Češku Barboru Krejčíkovú, britskú jednotku Katie Boulterová a ďalšie skvelé tenistky zo svetovej špičky. Až v boji o finále ju porazila Donna Vekičová a v boji o bronz svetová jednotka Iga Swiateková. Anna Karolína tak v konečnom poradí získala fantastické 4. miesto.
Zuzana Paňková
Košické športoviská vychovali aj ďalšiu hviezdu olympijských športov z Košíc. Vodná slalomárka Zuzana Paňková dosiahla v tvrdej konkurencii v disciplíne vodný slalom – C1 úžasné štvrté miesto. Ako sama hovorí, k športu ju dostali jej starí rodičia, s ktorými od malička splavovala rieky. Od svojich šiestich rokov sa slalomárske tréningy stali každodennou súčasťou jej života. Zuzana tak nadviazala na olympijské úspechy, ktoré Slovensko vo vodných športoch má ešte od čias Michala Martikána.
Richard Tury
Nestarnúci Richard Tury, hviezda košickej skejtbordovej scény, dokázal aj popri o takmer generáciu mladších súperoch fantasticky zabodovať v súťaži Street v skejbordingu. V konečnom poradí vo svojej disciplíne skončil na piatom mieste a ako vôbec najlepší Európan. Pritom, ako Richard sám s úsmevom spomína, v začiatkoch svojej kariéry musel často príslušníkom polície pri svojich tréningoch v uliciach mesta vysvetľovať, že nie je iba vandal. Tury sa stal azda aj najväčšou slovenskou mediálnou hviezdou olympiády, keď aj napriek veľkému výsledku ostal v kontakte s novinármi vždy veľmi spontánny a prirodzený.
(IH)