Slováci chcú proti Rusku nadviazať na Litvu a zabojovať o postup

Slováci chcú proti Rusku nadviazať na Litvu a zabojovať o postup

Slovenskí hádzanári nastúpia na dnešný zápas F-skupiny ME proti Rusku (od 18.00 h) s cieľom nadviazať na výkon proti Litve, ale aj s postupovým ultimátom. To im velí zvíťaziť o šesť gólov. Práve takýto gólový rozdiel potrebujú na definitívu postupu do hlavnej fázy v prípade očakávaného triumfu Nórska nad Litvou. Ak by Nóri zakopli, stačí im zdolať Rusko akýmkoľvek rozdielom.

      Slováci dosiahli v sobotňajšom zápase nad Litvou historické víťazstvo 31:26, po ktorom je pred nimi nová méta. Je ňou postup do ďalšej fázy, ktorý majú stále vo svojich rukách. Do karát im však nezahralo víťazstvo Ruska nad favorizovaným Nórskom 23:22. Pri predpokladanom triumfe Nórov v záverečnom zápase skupiny nad Litvou a prípadnom víťazstve Slovenska nad Ruskom sa vytvorí minitabuľka troch tímov a domáci v nej môžu doplatiť na nepriaznivé skóre po vysokej prehre s Nórskom o desať gólov v prvom dueli na ME. V prípade, že by Rusi v sobotu podľahli Nórom, stačilo by Slovákom na postup akékoľvek víťazstvo nad Ruskom, no to sa nestalo.
      Slováci si boli po zápase s Litvou vedomí, že pre postup musia zdolať Rusov, avšak netušili, že pravdepodobne budú potrebovať aj výraznejší rozdiel v skóre. „S Rusmi máme odohratých veľa zápasov. Je to silný súper, viackrát sme s nimi prehrali. Aj oni však obmenili mužstvo, viacerých skúsených hráčov už nemajú v tíme. My musíme ísť do zápasu s nimi naplno a zopakovať nasadenie a výkon, aké sme mali proti Litve,“ povedal brankár Teodor Paul.
      Rusi sú pomerne častý súper Slovákov na medzinárodnej scéne. Zatiaľ posledný vzájomný zápas tímy odohrali v závere II. fázy kvalifikácie ME 2020. Prehru v Petrohrade 20:30 absolvovali viacerí hráči zo súčasného kádra Slovákov, ktorých aj vtedy viedol Peter Kukučka. „Rusi majú veľmi kvalitnú strednú spojku, ktorá predstavuje ich najväčšiu silu. V ich tíme sú aj iné silné stránky, ktoré si rozoberieme,“ povedal kormidelník domácej ekipy.
      Bez ohľadu na výsledok bude zápas s Ruskom pre Slovákov posledný v košickej Steel aréne. Víťazne by sa s ňou rád rozlúčila aj Oliver Rábek, ktorý si uvedomuje silu súpera. Práve on bol jedným zo slovenských hrdinov pri remíze 31:31 v úvode kvalifikácie ME 2018. V novembri 2016 predviedli Slováci v Petrohrade heroický záver, keď v poslednej 60. minúte strelili tri góly, pričom Rábek uspel zo sedmičky štyri sekundy pred koncom. Odvtedy slovenský tím podľahol Rusku v štyroch zápasoch po sebe. Skúsená spojka verí, že v pondelok by sa mohlo prekvapenie z Petrohradu zopakovať. „Hrajú silnú, agresívnu a vysunutú hádzanú. V ich kádri je veľa výborných hráčov s množstvom skúseností, napríklad Dmitrij Žitnikov,“ upozornil Oliver Rábek.

      pondelok 17. januára:
      F-skupina (Košice):
      18.00 SLOVENSKO – Rusko
      20.30 Litva – Nórsko

      tabuľka:
      1. Rusko     2 2 0 0 52:49 4
      2. Nórsko    2 1 0 1 57:48 2
      3. SLOVENSKO 2 1 0 1 56:61 2
      4. Litva     2 0 0 2 53:60 0

Zdroj: TASR

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články