V Košiciach prežila šťastné detstvo, čakala ju skvelá kariéra baletky, mala reprezentovať Maďarsko v gymnastike na olympijských hrách, venovala sa aj tancu, zažívala prvú lásku. Namiesto toho sa talentovaná a krásna 16-ročná dievčinka v roku 1944 spolu s rodičmi a jednou z dvoch sestier ocitla v tábore smrti, v Osvienčime.
Edit Éva Éger so svojou staršou sestrou Magdou holokaust prežili. Vďaka vnútornej sile, nádeji, vôli i šťastiu. Obaja rodičia v lágri zahynuli, ďalšiu sestru Kláru, skvelú huslistku, ukryl v Budapešti, kde študovala na konzervatóriu, jej učiteľ.
Hlboké jazvy
Po emigrácii do USA, kde odišla v roku 1949 s manželom a ich prvým dieťaťom, vyštudovala psychológiu, získala doktorát z klinickej psychológie na Texaskej univerzite v El Pase, stala sa medzinárodne uznávanou terapeutkou na posttraumatickú stresovú poruchu, vydala memoáre „Dar – 12 lekcií, ktoré vám môžu zachrániť život“, a „Voľba“. Obidve knihy sa stali bestsellermi a ich preklad vyšiel aj v slovenčine.
Edit Éva Éder, rodená Elefántová, sa narodila v židovskej rodine. To bol jediný dôvod, pre ktorý sa spolu a jej najbližšími príbuznými ocitla na hrane života a smrti. Na vlastnej koži okúsila, čo je to mučenie, smrť najbližších, každodenný boj o prežitie. Traumatické zážitky nechali v duši mladej ženy hlboké jazvy. S nikým nechcela hovoriť o svojej minulosti, vyčítala si, že prežila hrôzy holokaustu kým milióny nevinných ľudí, vrátane jej rodičov, sa stratili v nenávratne.
Kľúč k oslobodeniu
Nakoniec sa jej s ťažkou traumou podarilo aj vďaka štúdiu psychológie vysporiadať. Osobnú tragédiu premenila na skúsenosť, ktorá môže byť prospešná pre každého človeka. Vďaka tomu sa radí do svetovej špičky v práci s vojnovými veteránmi trpiacimi posttraumatickou stresovou poruchu.
„Nikto nemá v rodnom liste napísané, že život bude jednoduchý. To, čo sa nám stane v živote, nie je ale nakoniec najdôležitejšia vec. Najhoršie väzenie je to, ktoré si človek sám buduje vo svojej mysli. Keď sa chce z neho dostať, sám v sebe musí nájsť kľúč, ktorým sa vyslobodí, stane sa slobodným človekom,“ povedala Edit Éva Éger v jednom z množstva rozhovorov.
Pamätná tabuľa
Slávna rodáčka sa po desaťročiach, aj keď len symbolicky, vrátila do rodného mesta. Na impozantnej budove Andrássyho paláca odhalili generálna konzulka Maďarska v Košiciach Ágota Hetey a primátor Jaroslav Polaček pamätnú tabuľu, ktorá nám pripomína, že svetoznáma psychologička strávila svoje detstvo práve v tomto dome. Autorom umeleckého diela, ktoré je mementom pred hrôzami fašizmu a zároveň výzvou, že nikdy sa netreba vzdávať, je akademický maliar Otto Szabó.
Mikuláš Jesenský
Titulná foto: Facebook Edith Eger