Škôlkari sa vo VSM učia finančnej gramotnosti

Škôlkari sa vo VSM učia finančnej gramotnosti

Nový zážitkový vzdelávací program vo Východoslovenskom múzeu je zameraný na to, aby sa deti už v útlom veku naučili zodpovedne manipulovať s peniazmi. Vyskúšali si ho aj deti z MŠ Budapeštianska a EP Viedenská 34, ktoré sa vybrali na cestu za pokladom s detektívom Bábočka.

Program pilotného projektu finančnej gramotnosti v materskej škole trval približne 30 minút. Pre deti bola v múzeu pripravená “detektívna” cesta za skrýšou s pokladom, návšteva podzemného trezora s košickým pokladom a veku prispôsobený komentovaný sprievod k základom finančnej gramotnosti, histórii Košického zlatého pokladu či práci minciarov a medailérov v minulosti i súčasnosti. Malí dobrodruhovia mali zároveň možnosť vyrezať si vlastnú pamätnú mincu na balancieri.

Deti si touto zábavnou a edukačnou aktivitou rozšírili nielen poznatky názornými ukážkami a praktickými skúsenosťami, ale získali aj prehľad o historických artefaktoch – minciach. Projekt finančnej gramotnosti v materskej škole im ukázal, ako sa v minulosti razili mince a ako nimi kedysi dávno platili ľudia.

Projekt sa do popredia dostáva preto, aby sa deti už v útlom veku naučili primeraným a pútavým spôsobom o zodpovednej manipulácii s peniazmi, ale aj o rizikách nezodpovednej manipulácie. Svet detí je pestrejší, širší a hlbší ako sú predpísané učebné obsahy, deti však ukázali, že ich vnímanie a prežívanie prirodzene kopíruje reálny svet a oni sú jeho súčasťou.

Vzdelávací program má múzeum pripravený pre predškolákov, ale aj žiakov 1. a 2. ročníka ZŠ.

(LS)

Foto: MMK

Odporúčame

TOP články