Poslancov Mestského zastupiteľstva v Košiciach sme sa opýtali čo pandémia vzala mestu

Každý zachránený život sa počíta

František Ténai (Fungujúce Košice):

Čo pandémia vzala/dala nášmu mestu?
Zobrala nám skoro všetko, čo sme považovali za úplnú samozrejmosť. Mesto pripravila o kultúrne, športové a spoločenské podujatia, no zároveň nám vzala aj každodenné dopravné zápchy. Dala nám odpovede na to, prečo je dôležité je držať spolu, pomáhať si a mať v sebe pokoru. Poukázala aj na dôležitosť povolaní, ktoré musia byť teraz v prvej línii za akýchkoľvek podmienok.

Čo pandémia vzala/dala vám osobne?
Vzala mi určitú mieru slobody, cestovanie a kontakty s priateľmi na obľúbených miestach pri pohári dobrého piva. Utvrdila ma v tom, že treba viac utužovať vzťahy v rodine, medzi blízkymi a starať sa o svoje zdravie. Je pre mňa výzvou, že môžem spoločne s kolegami pomáhať ľuďom v núdzi a viesť mládež k poznaniu, že niektoré veci si treba vybojovať a zaslúžiť.

Lucia Iľaščíková (nezaradená):

Čo pandémia vzala/dala nášmu mestu?
Košiciam pandémia spôsobila výpadky príjmov, výrazne spomalila ich rozvoj, obmedzila osobný kontakt s obyvateľmi mesta, zastavila množstvo kultúrnych, spoločenských, športových akcií. Na druhej strane ukázala veľkosť Košičanov v ich spolupatričnosti, súdržnosti a záujme pomôcť svojmu mestu.

Čo pandémia vzala/dala vám osobne?
Vzala mi pocit bezpečia, slobodného pohybu a vyvolala strach o blízkych a priateľov. Určite mi však dala pokoru, pretože mi ukázala, že naše životy sú len hračkou v rukách prírody, že jeden vírus dokáže zmeniť kolobeh dejín. Ešte viac som si začala vážiť svoju rodinu, tešiť sa z maličkostí a chvíľ strávených s tými, ktorých nesmierne milujem.

Ladislav Strojný (Košickí aktivisti a nezávislí):

Čo pandémia vzala/dala nášmu mestu?
Košičanom vzala pandémia veľa. V niektorých prípadoch to najcennejšie, život. Brala tiež zdravie živobytie, sny, plány, ale aj také bežné veci ako sú dotyky či úsmevy, ktoré pod rúškom nevidíme. V kľúčových situáciách sa Košičania dokázali zomknúť a navzájom si pomôcť. Znovu objavujeme čaro obyčajných prechádzok v prírode a teší ma, že cyklistika zažíva malú renesanciu.

Čo pandémia vzala/dala vám osobne?
Chýbajú mi najmä stretnutia v širšom kruhu rodiny a priateľov. Avšak celý ten nepodarený rok mi v novembri vynahradilo narodenie nášho synčeka a preto naň nebudem spomínať až ak v zlom. A tak, ako je nový život vždy nádejou, verím, že v tomto roku sa vírusu konečne zbavíme a budeme môcť opäť plnohodnotne žiť. Niektorí možno aj s lepšie zoradeným hodnotovým rebríčkom.

Lenka Kovačevičová (nezaradená):

Čo pandémia vzala/dala nášmu mestu?
Hneď od prvých dní pandémia ukázala medzi Košičanmi veľkú spolupatričnosť, získali sme desiatky dobrovoľníkov na šitie rúšok či pri testovaniach. Vzala nám však prirodzený pokoj, bežné veci ako sú podávanie rúk, objímanie, stretnutia s rodinami, priateľmi, mnohých ľudí priplavila o prácu a zdravie.

Čo pandémia vzala/dala vám osobne?
Zatiaľ patrím k tým šťastlivcom, ktorých Covid-19 obchádza, je to však asi len otázkou času, keďže vírus zúri všade vôkol a mnoho ľudí v mojom okolí ochorením práve prechádza. Osobne som si poprehadzovala v živote priority, pretože nie je nič dôležitejšie ako rodina a zdravie. Niekedy sa treba zastaviť a spomaliť, všetko ostatné môže počkať.

Odporúčame

TOP články