Nové autobusy skvalitnia dopravu

Nové autobusy skvalitnia dopravu

Pätnásť nových autobusov pribudlo minulý mesiac do vozového parku Dopravného podniku mesta Košice.

Nízkopodlažné ekologické vozidlá Solaris Urbino 12, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6D, sú vybavené klimatizáciou, nástupnými plošinami pre vozičkárov, USB nabíjačkami a inými modernými prvkami.

Po náročných rokovaniach sa vedeniu mesta Košice podarilo s ich poľským výrobcom vyrokovať 405-tisícovú zľavu oproti pôvodne dohodnutej cene z rámcovej zmluvy z roku 2018. Cena 15 autobusov po 13-percentnej zľave je 3,1 milióna eur bez DPH.

Už začiatkom budúceho roka posilní mestskú hromadnú dopravu v Košiciach aj 21 veľkokapacitných kĺbových 18 metrov dlhých autobusov SOR NB 18. Aj pri ich dodávke sa vedeniu mesta Košice podarilo dohodnúť s českou spoločnosťou SOR Libchavy na celkovej dodatočnej zľave, ktorá predstavuje takmer 580-tisíc z pôvodne vysúťaženej ceny 6,9 milióna eur.

Nedostatok autobusov riešili mesto a DPMK aj výzvou na zapožičanie vozidiel. Zahraničné i domáce dopravné podniky v priebehu septembra zaslali ponuky na zapožičanie 27 autobusov. DPMK má zatiaľ v pláne využiť sedem jazdených vozidiel z Dopravného podniku v Ostrave a tri autobusy Karosa z Michaloviec a Humenného.

„Teraz je rad na vedení DPMK, aby čo najskôr zaradilo nové i zapožičané autobusy do bežnej prevádzky a zabezpečilo aj dostatok vodičov. Verím, že sa už viac nezopakuje situácia z uplynulých týždňov, keď vedenie DPMK výrazne podcenilo komplikácie s nedostatkom autobusov a vodičov,“ konštatoval primátor Jaroslav Polaček.

(MJ)

Odporúčame

TOP články