Nemocnice rušia návštevy, zavádzajú testovanie pred hospitalizáciou

V košickej UNLP pripravili triážny stan, situácia je zatiaľ stabilizovaná

   Ako prvá zaviedla zákaz návštev na oddeleniach a klinikách Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice ešte začiatkom júla. Od piatku (8.7.) to platí aj v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. V UNLP zaviedli aj testovanie pacientov pred hospitalizáciou. Dôvodom je nárast počtu pacientov s ochorením COVID-19.


      „Chránime pacientov a zdravotníkov, ktorí sa o nich starajú. Akonáhle bude epidemiologická situácia priaznivejšia, umožníme pacientom opäť návštevy,“ povedal riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.
      Z dôvodu zvýšeného výskytu ochorenia COVID-19 zaviedli aj povinnosť testovania pacientov na toto ochorenie pred hospitalizáciou. „Každý pacient, ktorý je prijatý na hospitalizáciu, musí byť otestovaný. Typ testu na dôkaz COVID-19 určuje lekár,“ dodal Beňa, podľa ktorého sú pacienti v prípade potreby testovaní aj počas hospitalizácie.

V Nemocnici Košice-Šaca sú povolené návštevy k pacientom, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť, k ťažko chorým a zomierajúcim pacientom, k dlhodobo hospitalizovaým pacientom s predpokladom viac ako 14-dňovej hospitalizácie, kňazom za účelom podávania sviatostí a ostatným duchovným.

Vyhradený čas pre zabezpečenie osobných potrieb hospitalizovaným pacientom je denne v čase od 15:00 do 16:00 hod., kedy môžu príbuzní odovzdať veci službukonajúcemu personálu na oddelení.

Počet hospitalizácií stúpa

      Podľa prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Pavla Jarčušku stúpa počet pacientov s ochorením COVID-19, ktorí sa dostávajú do nemocnice. „Pred pár týždňami sme mali hospitalizovaných do 15 pacientov, v súčasnosti je to 20 – 24 pacientov na klinike infektológie, dvaja pacienti sú na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS),“ spresnil s tým, že zdravotný stav jednej pacientky si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Hospitalizovaná je na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.
      „V zmysle príkazu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR môžu byť pacienti, ktorí prišli na hospitalizáciu s iným zdravotným problémom a boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, umiestení na lôžkach tých oddelení, ktoré im vedia poskytnúť primeranú zdravotnú starostlivosť vo vzťahu k základnému ochoreniu,“ vysvetlila Krišková. Podľa jej slov sú v UNLP pre takýchto pacientov zriadené na oddeleniach a klinikách takzvané izolačné izby.

Zdroj: TASR/CŠ

Foto (ilustr.): UNLP

Odporúčame

TOP články