Na prírodnom cintoríne v Lese spomienok pochovávajú už jeden rok

Na prírodnom cintoríne v Lese spomienok pochovávajú už jeden rok

Prvý rok svojej existencie oslavuje 2. novembra košický prírodný cintorín – Les spomienok. Je to miesto, kde sa pochováva prírode blízkym spôsobom, nevznikajú tu kamenné náhrobky a nevytvára sa odpad.

Vďaka úspešnej spolupráci medzi mestom, OZ Živica a Správou mestskej zelene je už rok v Košiciach možné nechať spomienky rozkvitnúť na prírodnom cintoríne, ktorý sa nachádza v areáli košického Krematória.

V Lese spomienok sa pochováva v okolí stromov alebo pod ich korunami, a to od marca do konca novembra, pričom termín rešpektuje prírodné zákonitosti. V zimných mesiacoch sa kvôli zachovaniu dobrého zdravia stromov a ich koreňového systému nepochováva. Prírodný cintorín je možné navštevovať každý deň v roku. Hrobové miesta pripomínajú tabuľky z kovu osadené pomocou pružín na stromy.

Posledné rozlúčky sa odohrávajú pod korunami stromov pri centrálnom kameni a ich podoba sa prispôsobuje prianiam pozostalých. Do Lesa spomienok sa môžu prinášať iba prírodné a biologicky rozložiteľné materiály.

Prvé pohreby sa kvôli zachovaniu zdravia stromov konali až tento rok. Za jeden rok bolo na prvom košickom ekologickom cintoríne takmer dvadsať pohrebov. Toto číslo prekročilo viacerých očakávania a ukázalo, že jeho zriadenie bol správny krok.

Zdroj: Mesto Košice

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články