V košickej zoo zazimovali niektoré druhy zvierat, väčšina žije vo výbehoch

V košickej zoo si možno adoptovať leva i rybku, býva to aj svadobný dar

Košická zoologická záhrada sa pripravuje na chladné obdobie a niektoré druhy sú už zazimované. Väčšina zvierat však celoročne žije v prírodných výbehoch, ako sú kopytníky okrem afrických a ázijských druhov antilop či zebier.

„Aj v zime môžu návštevníci obdivovať všetky druhy šeliem a väčšinu vtákov. Výnimkou sú teplomilné a sťahovavé vtáky, ktoré zimujú v chovateľskom zázemí. V týchto dňoch ich vďaka priaznivému počasiu môžu návštevníci stále vidieť,“ uviedla pre TASR vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová.        

Vykurované chovné zariadenia poskytujú exotickým zvieratám možnosť výberu. Napríklad levica, ale aj surikaty bežne trávia čas vo vonkajších výbehoch aj v počas zimy. Tá neprekáža leopardom, rysom, pandám či medveďom.

Tulene zostávajú vo vonkajšom bazéne, tučniaky presunú do zázemia

Pôvodné druhy plazov zimujú v podzemí novovybudovanej vonkajšej expozície, ktorá je na to prispôsobená. „Korytnačky močiarne, ktoré obývajú jednu z kójí, zimujú mimo tejto modernej expozície. Tento mimoriadne ohrozený druh vo voľnej prírode vyhľadáva bahno na dne jazierok. V košickej zoo zimujú korytnačky močiarne v zázemí pri teplote štyri až päť stupňov,“ priblížila Malešová.

Zima výraznejšie neovplyvňuje ani život tuleňov, ktoré neopúšťajú vonkajší bazén a potrebu rýb si samy regulujú. Tučniaky zimujú v chovnom zázemí s bazénom pri teplote 15 až 18 stupňov. 

So zimou súvisí aj úprava krmiva

S nástupom zimy súvisí aj úprava kŕmnych dávok nielen z hľadiska množstva, ale hlavne zloženia. Najmä zazimované kopytníky dostávajú menej jadrového krmiva, čo súvisí s obmedzeným pohybom a prevenciou pred obezitou. Bažanty, ktoré sú v zime vonku, naopak, dostávajú viac kukurice, ktorá je bohatým zdrojom energie. Ostatné vtáky majú stálu kŕmnu dávku a dostávajú zväčša olejnaté semená, ako sú slnečnice a orechy.

„Pri chove vtákov upravujeme kŕmnu dávku najmä vtedy, ak chceme, aby hniezdili. Inak v semenách, ovocí či orechoch nájdu všetky potrebné živiny. V tejto súvislosti snáď stojí za zmienku, že ani divožijúce vtáky by v tejto miernej zime nemali ľudia prikrmovať. V prírode si dokážu nájsť dosť jedla dovtedy, kým nenapadne sneh,“ vysvetlil hlavný zoológ Patrik Pastorek.

Celoročne otvorená Zoologická záhrada Košice chová 1400 zvierat vo vyše 300 druhoch. Od 2. novembra nabieha zoo na zimný režim a otváracie hodiny sú skrátené, navštíviť ju môžete každý deň od 9.00 do 17.00 hod.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.): ZOO Košice

Odporúčame

TOP články