Na obchvate Košíc sa pracuje na stavbe mostov. Pripravujú obchádzku z Polianky do Krásnej

Na obchvate Košíc sa pracuje na stavbe mostov. Pripravujú obchádzku z Polianky do Krásnej

Práce na mostoch v rámci výstavby úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. etapa napredujú. Na stavbe začali aj s realizáciou takzvaných vsakov. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.


        „Na úseku je už kompletne ukončený výrub, štrkové pilóty, základy a piliere niektorých mostných objektov, a takisto je už dokončený aj dočasný most cez rieku Hornád. Hotové máme už takmer všetky prekládky vysokého a nízkeho napätia,“ spresnila Žgravčáková s tým, že zrealizovaná je už aj polovica plynárenských objektov a prípojka k trafostanici odpočívadla Valaliky spolu so samotnou trafostanicou.
        Okrem mostných objektoch pracujú aj na sanácii podložia. Začali s realizáciou násypov cestného telesa a s prácami na rúrových a rámových priepustoch. „Realizujeme aj odkop zárezu. Pokračujú práce na prekládkach a ochranách inžinierskych sietí,“ doplnila Žgravčáková.
        V najbližšom čase budú podľa jej slov ukončené práce na inžinierskych sieťach a v ďalšom období budú pokračovať v budovaní mostných objektov, násypov a prístupových ciest. „Okrem toho v krátkom čase začneme s realizáciou dažďovej a splaškovej kanalizácie odpočívadla Valaliky,“ spresnila.
        Zároveň pripravujú realizáciu dočasnej obchádzky cesty z Košickej Polianky smerom do Krásnej, keďže tu budú stavať jeden z mostných objektov.

Trasa úseku R2 sa začína v križovatke Košice, Juh s napojením na už postavenú R4 Košice – Milhosť s dĺžkou vyše 14 kilometrov, na úseku bude aj križovatka Krásna a skončí križovatkou Hrašovík s napojením na sprevádzkovaný úsek diaľnice D1 Budimír – Bidovce v dĺžke 15,5 kilometra. Vysúťažená zmluvná cena prác 132,6 milióna eur vzrástla zatiaľ o 1,4 milióna eur na takmer 134 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Pôvodne plánovaná trojročná lehota výstavby do marca 2025 sa môže predlžiť o viac ako päť mesiacov.

Zdroj: TASR

Foto: ndsas.sk

Odporúčame

TOP články