Modernizácia osvetlenia ušetrí mestu peniaze za energiu

Modernizácia osvetlenia ušetrí mestu peniaze za energiu

V priebehu nasledujúcich štyroch rokov chce mesto na základe pripraveného plánu obnovy investovať 20 miliónov eur do modernizácie verejného osvetlenia. Pre tento rok je v rozpočte mesta na výstavbu a modernizáciu verejného osvetlenia vyčlenená suma 5,5 milióna eur. Z toho 5 miliónov eur bude financovaných z bankového úveru.

Nové LED svietidlá zvýšia bezpečnosť v mestských častiach

Tento rok sa obnovilo verejné osvetlenie na Národnej triede, Družstevnej, Palkovičovej a Löfflerovej ulici. Dobudovali sa tiež stožiare verejného osvetlenia na Cottbuskej, Starozagorskej, Wuppertálskej ulici a na Sídlisku KVP.  Na Kostolianskej ceste pribudlo svietidlo napájané pomocou solárneho panelu. Celkovo sa preinvestovalo viac ako 95-tisíc eur s DPH.

Aktuálne sa realizujú práce na modernizácii osvetlenia v Košickej Novej Vsi na trase linky mestskej hromadnej dopravy (MHD). Na ulici Sv. Ladislava a Mliečnej ulici sa v rámci obnovy vymení rozvádzač verejného osvetlenia a 118 kusov svietidiel nahradia nové LED svietidlá s modulmi obojsmernej komunikácie s technológiou SMART CITY. Vďaka tomu bude možné riadiť osvetlenie na diaľku, a to v závislosti od ročného obdobia, svetelných podmienok alebo počasia. Náklady na túto modernizáciu predstavujú 139-tisíc eur.

Rovnakým spôsobom sa v najbližších mesiacoch zmodernizuje aj verejné osvetlenie na Myslavskej ulici na trase linky MHD a na Hraničnej ulici v mestskej časti Barca. Nové svetlá pribudnú aj v revitalizovanom parku na bývalom Evanjelickom cintoríne v mestskej časti Západ.

Pribudnú ďalšie osvetlené lokality

Mesto sa okrem modernizácie sústredí aj na dobudovanie verejného osvetlenia v lokalitách, v ktorých osvetlenie chýba. V roku 2022 a 2023 je v pláne doplnenie svetiel vo všetkých veľkých mestských častiach. Konkrétne ulice mesto vyberalo v spolupráci s mestskými časťami.

Bezpečnejšie vďaka tomu budú chodníky na Krivej, Palárikovej, Ovručskej, Fábryho, Varšavskej, Ždiarskej, Námestí kozmonautov či Krupinskej. Osvetlenie pribudne aj na ulici Tri hôrky, na Triede KVP v okolí čerpacej stanice, na chodníku od OC Erika po Šafárikovu triedu a v parkoch na Muškátovej, Čárskeho a Jantárovej ulici.

Na Aničke bude bezpečnejšie

Nové svetlá potešia aj cyklistov a chodcov, ktorí využívajú vynovený združený cyklochodník, ktorý vedie od mestskej časti Ťahanovce po Gajdovku. Mesto tam tento rok plánuje osadiť 25 solárnych setov s LED svietidlami. Naplánovaná je aj výmena pôvodných svietidiel za LED v širšom centre mesta, na Americkej triede, Čermeľskej ceste či Ceste Jána Pavla II.

Mesto využije peniaze z eurofondov

Pri modernizácii verejného osvetlenia a znižovaní investičného dlhu chce mesto využiť aj peniaze z eurofondov. V rámci projektu Smart City Košice, zameraného na zlepšenie úrovne verejného osvetlenia s využitím moderných technológií, chce mesto zakúpiť 632 kusov inteligentných LED svietidiel, 43 diaľkovo riadených rozvádzačov osvetlenia a 10 inteligentných meteostaníc. Predpokladané náklady sú vo výške 930-tisíc eur, pričom mesto sa bude na financovaní podieľať 5 percentami.

Ďalšiu modernizáciu, ktorá zahŕňa výmenu 800 kusov svietidiel a 30 rozvádzačov verejného osvetlenia a výstavbu 12 inteligentných priechodov pre chodcov, chce mesto uskutočniť v rámci projektu Moderné technológie II. Aktuálne sa pripravujú podklady pre verejné obstarávanie.

(DT)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články