Mestská rada odobrila výstavbu športovej haly na Želiarskej

Mestská rada odobrila výstavbu športovej haly na Želiarskej

Výstavba novej športovej haly na ZŠ s MŠ Želiarska 4 pre loptové športy v košickej mestskej časti Ťahanovce dostáva po utorkovom (13. 12.) schválení zabezpečenia jej financovania na Mestskej rade reálnejšie kontúry.

Ak tento bod vo štvrtok (15. 12.) schvália aj poslanci Mestského zastupiteľstva počas svojho rokovania, v najbližšom možnom termíne sa vypíše verejné obstarávanie na jej zhotoviteľa a na jar by sa malo začať aj so samotnou výstavbou.

Nová športovisko s kapacitou pre 100 divákov poslúži na tréningy a zápasy košických volejbalových, basketbalových, hádzanárskych, futsalových, bedmintových a florbalových tímov predovšetkým v mládežníckych kategóriách.

Mesto má na výstavbu vydané aj stavebné povolenie. Koncom júna sa úspešne zapojilo do vyhlásenej výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) pre vybudovanie multifunkčnej voľnočasovej športovej haly na rozvoj amatérskeho športu pre športové, detské a mládežnícke kluby pôsobiace v nižších ligách v regióne.

Mesto získalo na výstavbu 1,2-miliónovú dotáciu z ministerstva

MIRRI mestu na tento účel prikleplo dotáciu vo výške 1,2 milióna eur. Podmienkou jej čerpania bolo podľa ministerstva to, aby sa celá výška ich dotácie preinvestovala do konca budúceho roka. Samotná výstavba môže byť ukončená aj neskôr.

Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje po októbrovej aktualizácii rozpočtu 3,55 milióna eur. Na dofinancovanie projektu z rozpočtu mesta je potrebných minimálne 2,35 milióna eur s DPH. V súčasnosti sa dokončuje príprava verejného obstarávania pre výstavbu tejto telocvične. Mesto ešte pred vyhlásením súťaže potrebuje zabezpečiť finančné krytie v programovom rozpočte mesta na rok 2023 na túto sumu.

Ak mestskí poslanci vo štvrtok schvália zabezpečenie financovania v uvedenej výške, 1,2 miliónová dotácia z ministerstva bude na účet mesta Košice poukázaná ešte tento rok. Podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka (nezávislý) pôjde o ďalšiu zmysluplnú investíciu do rozvoja športovej infraštruktúry a spolu s ďalšími už zrealizovanými alebo chystanými projektami prispeje celkovému reštartu športu v metropole východu.

Výstavba športoviska sa uskutoční na pozemku, kde sa nachádzala pôvodná telocvičňa. Tú v roku 2021 zbúrali z dôvodu jej nevyhovujúceho technického stavu. Stavba je naprojektovaná a bude zaradená do energetickej triedy s nízkou energetickou náročnosťou A0. Zároveň v rámci znižovania energetickej náročnosti budú na streche budovy umiestnené tepelné čerpadlá. Pri projektovaní sa kládol dôraz aj na potreby školy, využitie najmodernejších riešení a technológií, priestorových daností, technickú infraštruktúru mestskej časti a možného rozvoja danej lokality.

Pôvodná telocvičňa základnej školy.

Zdroj: DT

Foto (ilustr.): Miro Vacula

Odporúčame

TOP články