Mesto vyhlásilo prvý stupeň kalamitnej situácie, sneženie ochromilo MHD

Snehová nádielka zamestnáva vozidlá zimnej údržby a komplikuje dopravu

Mesto Košice v súvislosti s nepriaznivým počasím vyhlásilo v nedeľu 11. decembra 1. stupeň kalamitnej situácie. Silný vietor a intenzívne sneženie obmedzilo premávku mestskej hromadnej dopravy (MHD). Autobusy meškajú a električky nejazdia vôbec.

Sneh a silný vietor v nedeľu od skorého rána komplikujú dopravu na košických cestách. Na mnohých úsekoch sa vytvárajú snehové jazyky a záveje, prejazdnosť ciest je obmedzená a to aj napriek intenzívnej snahe o ich údržbu. Cestári v noci nasadili 24 mechanizmov, aktuálne ich je v teréne 30 a tie ešte budú posilnené o externú techniku a záložné zdroje.

„Aj napriek tomu, že sme hlavné ťahy ošetrovali posypovým materiálom už od včerajšieho večera, silný mrznúci dážď materiál zmyl a eliminoval akéhokoľvek preventívne posypy. Našou prioritou je udržať prejazdné hlavné cestné ťahy na území mesta, teda tie, na ktorých premáva MHD a rovnako cesty, ktoré majú slúžiť vozidlám hasičov a záchrannej služby,“ uviedol na rannej porade krízového štábu mesta riaditeľ magistrátu mesta Košice Marcel Čop. Do terénu bola povolaná a nasadená aj externá technika a všetky záložné zdroje.

Kalamita ochromila mestskú hromadnú dopravu

Autobusy MhD majú problémy a výrazne meškajú najmä v kopcovitých terénoch –  na sídliskách KVP, Dargovských hrdinov a Podhradová. Električky neboli z dôvodu zamrznutého trakčného vedenia vypravené vôbec. 

„Prosíme preto obyvateľov mesta, aby dnes radšej, ak nikam urgentne nemusia ísť, ostali doma. Aj napriek našej enormnej snahe sa tento boj s prírodou vyhrať nedá,“ dodal Čop.

Ak sa ešte dnes dopoludnia situácia nezmení mesto vyhlási 2. stupeň kalamitnej situácie. Predpoveď počasia počíta s tým, že sa vietor postupne upokojí, a to by malo cestárom zjednodušiť údržbu ciest.

Zdroj: DT

Foto (ilustr.): Miro Vacula

Odporúčame

TOP články