Živé vianočné stromčeky kúpite aj od mestských lesov a mestskej zelene

Živé vianočné stromčeky kúpite aj od mestských lesov a mestskej zelene

Mestské lesy Košice a Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) budú aj tento rok predávať živé vianočné stromčeky. Svoj príbytok si môžete skrášliť krásnym smrekom, borovicou či jedličkou.

Správa mestskej zelene začína s predajom rezaných vianočných stromčekov z vlastnej produkcie v pondelok 12. decembra. Zakúpiť si ich budete môcť v Záhradnom centre SMSZ na Rastislavovej 79, v pracovné dni od 8.00 do 16.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 12.00 hod.

V ponuke budú jedle, smreky a borovice s výškou od 100 do 200 cm. Cena rezaného stromčeka závisí od druhu aj výšky, pohybuje sa od 12 eur za menšie po 29 eur za veľké stromy. Na výber sú aj kontajnerové stromčeky rôznych druhov a veľkostí. Viac informácií a cenník rezaných stromčekov nájdete na Facebooku Správy mestskej zelene.

Stromček od mestských lesov

Mestské lesy začne predávať stromčeky o deň neskôr, v utorok 13. decembra v areáli bývalej lesnej správy v Čermeli, ktorý sa nachádza približne 300 m za Detskou železnicou na ľavej strane pod cestou smerom na Alpinku. Stromčeky si môžete zaobstarať do 23. decembra alebo kým sa nevypredajú.

Počas pracovných dní si stromček môžete kúpiť v čase od 9.00 do 15.00 hod., v sobotu od 8.00 do 13.00 hod. Tento rok je na výber približne 900 ks ihličnanov, v ponuke bude smrek obyčajný, borovica lesná a jedľa biela.

Cena sa odvíja od výšky stromu

Dvojmetrový smrek si budete môcť zakúpiť za 13 eur, borovicu za 18 eur a jedličku za 24 eur. Cenník sa odvíja od výšky stromov. Zakúpiť si budete môcť aj čačinu. Cenník nájdete na stránke mestských lesov: https://www.meleskosice.sk/–3-233-cennik-vianocnych-stromcekov-a-caciny-2022

S výrubom stromčekov začnú lesníci 8. decembra na plantážach na to určených. Ide o plochy starých lesných škôlok či plochy pod elektrovodmi (lokalita Bankov – Široký Dol či Myslava – Girbeš).

Aby vám stromček vydržal čo najdlhšie

Mestské lesy si pripravili zopár rád, ak sa o živé stromčeky počas Vianoc starať:

  • Udomácneniu stromčeka prospeje , keď strávi ešte pár dní po kúpe na chladnejšom mieste (napr. v pivnici, garáži), aby si postupne privykol na vyššiu teplotu.
  • Počas pobytu v pivnici a neskôr aj v byte, doprajte stromčeku dostatok vody a nestavajte ho priamo k zdroju tepla.
  • Neodstraňujte zo stromčeka kôru. Často sa to nesprávne robí, aby sa spodok stromčeka zmestil do stojana. Odstránením kôry sa totiž preruší nasávanie vody do stromčeka vodivými pletivami, ktoré sa nachádzajú tesne pod kôrou a preto stromček skoro vyschýna.

Zdroj: Mestské lesy, SMSZ

Foto: Mestské lesy

Odporúčame

TOP články