Mesto obnovilo halu pre hádzanárov, pribudnú aj ihriská pri ZŠ

Mesto obnovilo halu pre hádzanárov, pribudnú aj ihriská pri ZŠ

Hádzanárska hala Slavomíra Šipoša vo VŠA prešla do rúk mesta v lete minulého roka. Po prevzatí haly sa mesto rozhodlo z hygienických a bezpečnostných dôvodov urobiť niektoré práce na obnove, aby sa tam dalo trénovať a hrať v dôstojných podmienkach. Po skončenej čiastkovej rekonštrukcii za 231 000 eur je hala opäť pripravená na ligové zápasy v hádzanej, florbale či futsale ako aj pre amatérskych športovcov.

Predchádzajúcim nájomcom haly bolo takmer 5 rokov občianske združenie Crows. V snahe zabrániť ďalšiemu znehodnocovaniu mestského majetku, prevzal správu Bytový podnik mesta Košice (BPMK). Ten bol správcom športoviska do začiatku februára 2023, keď jej správa prešla na oddelenie športu a mládeže Magistrátu mesta Košice. 

Dôvodom výpovede nájomnej zmluvy bola nedostatočná starostlivosť o túto nehnuteľnosť, nezrealizované investície, problémy pri udržiavaní čistoty a pozdĺžnosti bývalého nájomcu voči BPMK. Hala bola aj napriek niektorým uskutočneným investíciám do vzduchotechniky a osvetlenia vo veľmi zlom až havarijnom stave, dvakrát ju aj vytopilo.

„Veľmi ma mrzelo, že hádzanári HK Košice museli minuloročné finále mužskej extraligy odohrať v Trebišove. Táto hala ako ich domovský stánok bola vtedy ešte v správe súkromného nájomcu a nespĺňala ani základné hygienické parametre. Keď sme ju prebrali bola doslova „vybývaná“ a nepoužiteľná. Bola tu zima, nefungovali šatne. Deti, ale aj ostatní športovci v nej hrali v čiapkach. Dali sme jej nový šat a vdýchli nový život, aby všetci, ktorí do nej prídu športovať, mali v zázemí haly aspoň základný štandard,“ uviedol primátor mesta.

Florbalisti sa tešia na zápasy pred divákmi

V rámci rekonštrukčných prác sa opravili  šatne, sprchy, chodba, verejné toalety a sociálne zariadenia pre verejnosť. Vymenili sa okná, inštaloval sa požiarny vodovod. Zároveň sa vynovil hlavný vstup do objektu, vrátane podlahy a stropu. Mimoriadne dôležitou bola rekonštrukcia rozvodu vody s napojením nových ohrievačov teplej úžitkovej vody. Mesto zabezpečilo aj nový mobiliár za 15 000 eur a čistiaci stroj na palubovku za 5 000 eur.

Aktuálne v hale trénujú ženy z hádzanárskeho klubu FHT Drábova, florbalisti z FLORKO Košice a ATU Košice a využívajú ju aj amatérski futbalisti a inline korčuliari z klubu RK Inlinecenter.

„Po hádzanároch sme boli najväčší nájomníci. Trénovali sme vo vetrovkách, v čiapkach a v špine. Ľudia mrzli na tribúne. Sme radi, že konečne budeme môcť odohrať zápasy aj pred diváckou kulisou,“ povedal predseda Florko Košice Pavol Blaško.

Celkové odhadované ročné prevádzkové náklady haly by mali dosahovať okolo 300 000 eur. Aj preto mesto do budúcnosti plánuje znížiť energetickú náročnosť objektu prostredníctvom zateplenia budovy, tak, aby bola prevádzkyschopná aj po ekonomickej stránke. Komplexnej rekonštrukcii by ešte mala predchádzať architektonická súťaž, na základe ktorej sa pripraví projektová dokumentácia. 

Reštart športovej infraštruktúry prináša široký výber športovísk

Obe rekonštrukcie sa uskutočňujú v rámci projektu Reštart športovej infraštruktúry. Podľa vedúceho oddelenia športu a mládeže mesta Košice Mária Šveca, už zrealizované, resp. pripravované investície dodajú športu v metropole východu nový rozmer a pozdvihnú ho na vyššiu úroveň. 

„Nové a zrekonštruované športoviská budú slúžiť nielen aktívnym športovcom, ale k pravidelnému pohybu pritiahnu aj deti a mládež. Ak budeme mať široký výber športovísk, budú si môcť mladí Košičania vybrať taký šport, aký ich baví. Po rokoch stagnácie športu v meste je našim dlhodobým cieľom vytvoriť Košičanom a športovým klubom kvalitné podmienky pre ich ďalší rozvoj. Chceme, aby si každý mohol zašportovať si v moderných športových stánkoch a pritiahnuť najmä mladú generáciu od mobilov a počítačov ku športovým aktivitám.

V rámci Reštartu športu v meste od minulého roku oficiálne funguje Multifunkčné ihrisko v Mestskom parku, ktoré v súčasnosti slúži fanúšikom korčuľovania a amatérskym hokejistom. Mimo zimných mesiacov ho využívajú najmä streetbalisti, basketbalisti a ďalší „loptoši“. V septembri minulého roka bola dokončená výstavba Centra úpolových športov v bývalej Základnej škole (ZŠ) Poľná v Košickej Novej Vsi. To výrazne zlepšilo podmienky pre karatistov, džudistov, taekwondistov, kickboxerov, boxerov, zápasníkov alebo aj vyznávačov jogy, aerobicu alebo tanečníkov.

V polovici januára bola v areáli (ZŠ) Laca Novomeského v Košiciach otvorená nafukovacia halu pre atletiku. Určená je najmä na tréningy atletiky, ale zašportujú si v nej aj žiaci tamojšej školy počas  hodín telesnej výchovy.  

Na jar pribudnú ďalšie nové ihriská, pokračujú aj veľké projekty

Na ZŠ Park mládeže je už postavené nové ihrisko určené najmä pre hokejbal, basketbal a streetbal, ktoré by už onedlho malo začať s prevádzkou. Na jar by mala byť dokončená 60 metrov dlhá tartanová trojdráha s pieskovým doskočiskom a multifunkčné ihrisko s workoutovou zostavou na ZŠ Janigova 2. 

V súčasnosti sa uskutočňuje verejné obstarávanie na výstavbu novej telocvične pri ZŠ s MŠ na Želiarskej ulici v mestskej časti Ťahanovce, kde po úspechu vo výzve Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR získalo mesto na jej výstavbu dotáciu 1,2 milióna eur. Nová športovisko s kapacitou pre 100 divákov poslúži na tréningy a zápasy košických volejbalových, basketbalových, hádzanárskych, futsalových, bedmintových a florbalových tímov najmä v mládežníckych kategóriách. 

Do konca roka by malo byť hotové Národné tréningové centrum na Popradskej ulici určené najmä pre tenis a badminton. Už onedlho sa začne aj s dostavbou Košickej futbalovej arény, ktorá počíta so zvýšením jej kapacity zo súčasných 5836 na 12 625 divákov. Po prestrešení vodnopólového bazéna na „čéhačku“ je v pláne aj rekonštrukcia Mestskej krytej plavárne a jej premena na Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice.

(DT)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články