Medzinárodný maratón mieru v Košiciach odštartuje už o pár dní!

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach odštartuje už o pár dní!

Z Nairobi cez Dubaj do Budapešti priletí už dnes prvá časť elitného poľa atlétov na čele s dvojnásobným víťazom MMM Reubenom Keriom. Súčasne sa spúšťajú logistické procesy, ktoré budú môcť návštevníci sledovať priamo na trati v priestore štartu a cieľa.

Viaceré zmeny v tejto oblasti súvisia i s prípravami na budúci jubilejný ročník i s postupným nahrádzaním jednotlivých konštrukčných prvkov a stavieb, z ktorých mnohé boli zhotovené presne pred 25 rokmi pre potreby IAAF Majstrovstiev sveta v polmaratóne. „Už teraz sa nesmierne teším na najbližšiu nedeľu a tisíce bežcov v uliciach nášho mesta. Zároveň veľmi intenzívne vnímam náš historický dlh voči organizačnému a technickému zázemiu MMM a verím, že spoločnými silami dosiahneme aby sme sa už dnes čo najlepšie pripravili na jubilejný 100. ročník tohto prestížneho podujatia,“ skonštatoval primátor mesta Košice Jaroslav
Polaček.

Kto bude na trati?

Medzinárodný maratón mieru víta na štarte každoročne tisícky bežcov. Viacerí z nich sú na verejnosti
známi i z iných oblastí, profesií alebo vďaka vskutku výnimočným maratónskym príbehom.
Na štarte nebudú chýbať obaja lídri Diamantového klubu MMM. Peter Polák sa bude usilovať o svoj 46.cieľový zápis, Eva Kissová, ak všetko dopadne podľa jej predstáv, ich bude mať iba o 10 menej.
Výnimočnou postavou bude i Ján Hazucha. Tento víťaz všetkých pretekov Marathon Majors vo svojej
vekovej kategórii (Londýn, Berlín, New York, Boston, Chicago, Tokio) bude vo veku 79 rokov i najstarším
maratónskym bežcom na trati. Po rokoch naopak na trati neuvidíme expremiéra Mikuláša Dzurindu. Ten sa ospravedlnil pre neodkladné pracovné povinnosti v zahraničí, no o rok chce byť späť.

Ako prvý sa v sobotu pobeží U.S.Steel Family Run

Deti sa v sprievode svojich rodičov vydajú na trať U. S. Steel Family Run v sobotu 1. októbra o 16. hodine. Na štarte sa objaví i legendárny Matej Tóth, olympijský víťaz, majster sveta, medailista z veľkých
šampionátov, tentokrát držiac za ruku najmladších členov svojej rodiny. A rovnako so svojimi deťmi sa
na trať vydá aj Olena Burkovská, ukrajinská víťazka MMM z roku 2009, ktorej osud poznačený
vojnovými udalosťami sme našim čitateľom už viackrát predstavili. Atraktívny okruh mestom zvládnu
všetci určite s úsmevom na tvári. V momente, keď im budeme v cieli na krk vešať ich medailu, bude
dozaista ešte širší

Džem festival

Okrem hudby na trati bude umenie a zábava počas maratónskeho víkendu zastúpená aj v Tabačke. Prvý ročník Džem festivalu prinesie to najlepšie z regiónu. Od 30.9. do 2.10. si budú môcť návštevníci pozrieť koncerty lokálnych umelcov, pásmo filmov, divadlo, slam poetry aj diskusie. Počas sobotného dizajnmarketu si vyberú zo širokej ponuky kreatívnych produktov od lokálnych umelcov a odnesú si niečo na pamiatku. V nedeľu sú v Tabačke vítaní všetci, ktorí si chcú skrátiť čas v centre mesta, kým ich osobný favorit zabehne maratón. Okrem špeciálneho pódia pri trati bude v Tabačke pripravený aj maratónsky brunch.

Zdroj: www.kosicemarathon.com

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články